zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy ČT na 37. týden

Van Gogh: Slunečnice

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Brána poznání - Van Gogh: Slunečnice (Vysílání: 08.9., 16.00 hod., ČT2)
Charismatický holandský malíř a kreslíř Vincent Willem van Gogh (1853–1890) byl jednou z největších osobností světového výtvarného umění a je dnes pravděpodobně nejznámější postavou holandské historie.
Van Gogh se brzy zřekl impresionistického způsobu malby a vyhraňuje svůj vlastní styl, založený na výrazové síle barvy. S podivuhodnou rychlostí pak vznikají jeden za druhým dnes slavné obrazy - kvetoucí sady, výjevy z městského parku, krajiny z okolí Arles a figurální malby. Van Gogh je zcela uchvácen citrónovou žlutí a pruskou modří, svým štětcem rozehrává symfonii čistých barev, které naplňují jeho obrazy světlem. Na sérii slunečnic ("Slunečnice") z roku 1885, kterou vytvoří k vyzdobení svého domu (tzv. Žlutý dům), je pak nejvíce patrné, jak práci se světlem na svých obrazech zvládá. Žluté tóny slunečnic, ostře vystupující z modrého pozadí, jsou jakoby samy světelným zdrojem, doslova z obrazu svítí. Dalšími obrazy namalovanými za van Goghova arleského pobytu jsou například "Portrét Camilla Roulina", "Loďky na pláži", "Pohled na moře", "Stará Arlesanka" (všechny malby jsou z roku 1888) a další.
V osobním životě ale van Gogh strádá - pracovní úsilí, nejistota, finanční potíže a v neposlední řadě i absint jsou tím, co ho pozvolna ubíjí. Těžce na něj doléhá i samota, kromě bratra nemá nikoho, na koho by se mohl obrátit se svými nejistotami a s kým by se mohl podělit o svůj tvůrčí zápal.
Gogh vytvořil v relativně malém časovém intervalu deseti let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb. Goghovo dílo bylo za jeho života takřka neznámé (prodala se jediná malba necelý rok před Goghovou sebevraždou). Za života se van Gogh nedočkal výraznějšího uznání. Posmrtně však jeho sláva stoupala závratnou rychlostí; zejména po výstavě v Paříži 17. března 1901 (11 let po Goghově smrti).
Svým stylem patří van Gogh nejvýrazněji mezi fauvisty, expresionisty, z části pak i mezi ranou abstrakci. Novátorským pojetím reality změnil náhled na tradiční impresionistickou malbu a z uměleckého hlediska významně ovlivnil především první polovinu 20. století. Vůlí vyjádřit vlastní pocity se stal mimoděk jedním ze zakladatelů právě nastupující umělecké větve zvané expresionismus (z Goghovy generace expresionistů jmenujme např. Edvarda Muncha, nebo Henriho de Toulouse-Lautreca).
Některé z Goghových maleb zaujímají vysokou pozici v seznamu nejdražších maleb na světě. 30. března 1987 byl prodán Goghův obraz Kosatce za tehdy rekordních 53,9 milionu dolarů a 15. května 1990 zlomil jeho Portrét doktora Gacheta další rekord, když se ho podařilo prodat za 82,5 milionů dolarů.

Brána poznání, Deset století architektury - Lidová architektura na Valašsku (Vysílání: 09.9., 16.05 hod., ČT2)
Lidová architektura na Valašsku zůstala zachována díky existenci Valašského muzea v přírodě. Nejstarší objekty patří do architektury městské a kdysi tvořily soubor domů kolem náměstí v Rožnově pod Radhoštěm. Domy jsou dřevěné, mají roubenou konstrukci a vykazují základní prvky středověkých zděných domů - štítem jsou orientovány do náměstí a vstup je po předsunutou podsíní... V přízemí je podélně průchodná síň s hospodářsky využívanou halou, obydlí rodiny, v patře pak skladovací prostory. Typický rolnický dům z oblasti západních Karpat je trojdílný: se vstupní zahrádkou, průchodní síní vedoucí do zadního hospodářského dvora. V jizbě se dodržovalo rozestavění nábytku vzhledem k peci a ohništi. Magický význam měl tzv. svatý kout. Chalupnický dům od vrcholného středověku představoval v celé Evropě malou jizbu s jedním okénkem ve dvou stěnách a někdy jen provizorní síň. Součástí architektonického prostředí byly četné technické stavby potřebné pro zemědělské hospodářství a stavebnictví. Většinou obsahovaly zařízení na vodní pohon - vodní mlýn, vodní pila, valcha na sukno. Moravské Valašsko je jedním z mála regionů Evropy, kde se dochovala roubená architektura a to, vzhledem k vývoji, pouze ve Valašském muzeu.

Archivní návraty: Dostavba katedrály sv. Víta (Vysílání: 11.9., 09.00 hod., ČT1)
Sen o dokončení monumentálního torza gotického chrámu, které bylo vždy dominantou Pražského hradu, snily české generace napříč staletími. Prvním architektem dostavby, která začala probíhat v 19. století, byl Josef Kranner - jeho úkolem bylo opravit poškozené a zničené části, návrh vycházel jeho návrh předpokládal dostavbu jediné věže. Restaurátorské práce byly zahájeny v r. 1862. Krannerovým nástupcem se stal Josef Mocker - navrhl dostavbu bazikálního trojlodí s kaplemi po stranách a dvouvěžovým průčelím. Posledním architektem se stal Karel Hilbert, po jehož vedením byly osazovány věže západního průčelí a opěrný systém nově postavené lodi. Dostavba katedrály byla dokončena 12. května 1929 a ve stejný den vysvěcen. 28. září, před osmdesáti lety byl chrám oficiálně otevřen pro veřejnost.

Pátrání po Ester (Vysílání: 11.9., 00.45 hod., ČT2)
Výtvarnice, scenáristka, režisérka, výrazná osobnost české nové vlny Ester Krumbachová spolupracovala například na filmech O slavnosti a hostech, Sedmikrásky, Všichni dobří rodáci, Valerie a týden divů, Faunovo velmi pozdní odpoledne, Marian... Režisérka Věra Chytilová zpovídá ve filmu ty, kteří Ester Krumbachovou znali, spolupracovali s ní, přátelili se s ní, milovali ji. Postupně sestavuje obraz inspirující osobnosti, která fascinovala umělce, prodavačky anebo "štamgasty", což potvrzuje i film, v němž mimo jiné vzpomínají J. Bohdalová, R. Brzobohatý, K. Fialová, V. Jasný, I. Král, J. Krejčík, M. Kubišová, K. Macháčková, J. Němec, O. Vávra, I. Vyskočil.

Kultura.cz (Vysílání: 12.9., 18.30 hod., ČT2)
Ostravská galerie Chagall vzdává hold výtvarnici a folkloristce Heleně Salichové. Své výstavní prostory věnovala dílu této slezské výtvarnice. Jedná se o první velkou retrospektivní výstavu, která má přinést nová, dosud nevystavovaná díla z pozůstalosti umělkyně.
Občanské sdružení Bludný kámen si v rámci festivalu soudobé hudby Ostravské dny propůjčilo na jeden den Galerii výtvarných umění. V jejích prostorách uspořádalo mezinárodní Minimaraton elektronické hudby. Jednotlivá vystoupení se pohybují na pomezí koncertu, performance nebo site specific projektu.

7.9.2009 01:09:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek



Časopis 25 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 26. týden

Libuše Geprtová v Babičce

Tichý život Divé Báry
Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu živ celý článek

další články...