zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Marná práce

Marná práce

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výstavní program galerie současného umění DOX jakoby se v poslední době zaměřil na úspěšné osobnosti českého původu v zahraničí a konkrétně v Anglii. Po architektu Janu Kaplickém – výstava Vlastní cestou o jeho životě a tvorbě pokračuje do 2. srpna – je to výtvarný umělec, spisovatel a profesor na univerzitě v Manchesteru Pavel Büchler (*1952), který odešel do emigrace v roce 1981. U nás mimo odborníků takřka neznámý byl za svou uměleckou tvorbu a pedagogickou činnost letos vyznamenám prestižní britskou cenou Northern Art Prize.

Pavel Büchler se zabývá teorií fotografie a filmu, kreativním užitím zastaralých technologií a materiálů a ve své tvorbě odhaluje v běžnosti a samozřejmosti podivnost a bizarnost, „dělá z ničeho něco - making nothing happen“.
První velká přehlídka jeho prací u nás pod názvem „Marná práce“ se odvíjí od několika základních instalací inspirovaných Franzem Kafkou. Neúspěšný pokus cizince Josefa K. zařadit se mezi obyvatele zámecké vesnice, fungování byrokracie a jejího kontrolního systému, tak jak jej Kafka popisuje v Zámku, byl podnětem ke stejnojmennému projektu – instalaci, která má své domovské sídlo v muzeu Van Abbemuseum v Eidhovenu. Kafkův text je zde čten syntetickými hlasy vytvořenými digitálními technologiemi za použití 100 tlampačů patentovaných Marconim v roce 1926, kdy poprvé vyšel Kafkův román. Instalace se vyvíjí v čase a od roku 2005 byla provedena v několika verzích vždy podle prostoru a funkce daného místa – např. v Národní galerii současného umění v Athénách, v Kunsthalle Bern nebo v Van Abbemuseum v Eidhovenu. V Praze je zatím nejrozsáhlejší s tím, že část textu je i v češtině.
Ke Kafkovi se váže koláž na oknech, vytvořená z jeho citátů a další „objekty“ odkazují k dílům a osobnostem moderního umění, literatury, filozofie a politiky.
Kafkovský svět se odráží v projektu probíhajícím od roku 2001 „Seznam/Předešlá korespondence“ sestavený z dopisů, kterými umělec odpovídá na nevyžádanou reklamu, střídavě zařazuje a vyřazuje odesilatele do seznamů a z jejich podpisů tvoří abstraktní kresbu.
Mezi exponáty jsou také Büchlerovi fotografie - portréty z konce 80. let, kterými se v Anglii uvedl do uměleckého světa.
Co obnáší „Marná práce“ Pavla Büchlera, se mohou přesvědčit zájemci v galerii DOX do 30. srpna 2010.

15.6.2010 00:06:11 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv ...celý článek


Od Michelangela po Callota

Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu

Umění grafiky manýrismu je k vidění ve Valdštejnské jízdárně do 11. srpna 2024. Manýrismus se zrodil v I ...celý článek



Časopis 22 - sekce

DIVADLO

Jubilejní Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (vizuál)

Jubilejní 20. ročník (nejen) divadelních setkání Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (20. – 26. kv celý článek

další články...

HUDBA

Marie Rottrová: To mám tak ráda

Marie Rottrová: To mám tak ráda

Marie Rottrová: To mám tak ráda
Moje hudba, moje rodina, moje víra, můj život. Dokument o zpěvačce, jejíž p celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž celý článek

další články...