zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Díla Františka Jiránka a Antonia Vivaldiho

Fagotista Sergio Azzolini

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Novodobá premiéra koncertů a sinfonie Františka Jiránka se již za necelý měsíc odehraje na zahajovacím koncertu mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Dne 22. července od 19:30 rozezní Rudofinum vivaldiovské tóny znovuobjevených skladeb Františka Jiránka (1698–1778) a závěr bude korunován koncertem La Notte Antonia Vivaldiho. Ohnivých partů se ujmou houslistka Marina Kataržnova, flétnistka Jana Semerádová a fagotista Sergio Azzolini.

„Jiránek patří k velkému objevu posledních let a jeho skladby dosvědčují vysokou úroveň hudebníků, kteří tvořili a působili v barokní Praze a blízkých Drážďanech. Jeho koncerty by měly tedy ožít pod prsty těch nejlepších umělců. Proto jsme rádi, že vedle slovanského temperamentu uslyšíme neméně virtuózní a horkokrevný projev Sergia Azzoliniho, který patří ke světové špičce ve svém oboru,“ podotýká Markéta Semerádová, ředitelka festivalu.

11. ročník tradičního festivalu Letní slavnosti staré hudby se ponese ve znamení virtuozity a mezi 22. červencem a 8. srpnem 2010 postupně vdechne hudební život prostorám Břevnovského kláštera, letohrádku Hvězda, Martinickému paláci a dalším krásným místům historické Prahy. V průběhu devíti večerů zavedou přední hudebníci z celé Evropy posluchače do dávných časů Vivaldiho, Bacha či Purcella. Andaluský soubor Accademia del Piacere například oděje v představení Fantasías y Glosas Trojský zámek do španělských barev, mistr cinku Bruce Dickey za doprovodu holandského souboru La Violetta rozezní v Umění diminucí madrigaly Orlanda Lassa a Diega Ortize. Do zámku Sanssouci, kde muzicíroval samotný král Bedřich II. Veliký, zavede posluchače Jana Semerádová a Barbara Maria Willi.

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 cíleně zaměřuje na znovuoživování hudby 17. a 18. století. Jako jeden z mála profesionálních souborů tohoto zaměření v ČR má na svém repertoáru nejen čistě koncertní díla s důrazem na autory české či působící ve střední Evropě. Každoročně je uvedeno několik novodobých světových premiér. Soubor úzce spolupracuje s významnými evropskými choreografy, režiséry či sólisty a dirigenty jako například Andrew Parrott, Simon Standage, Chiara Banchini, Benjamin Lazar, Jean-Denis Monory či Peter Kooij. Od roku 1999 působí soubor pod uměleckým vedením flétnistky Jany Semerádové, jejíž aktivní badatelská činnost propojená se studiem barokní gestiky, deklamace a tance umožnila postupně rozšířit profil souboru Collegium Marianum a uvádět původní hudebně dramatická díla v autentickém prostředí českých barokních divadel.
Soubor Collegium Marianum pravidelně hraje na hudebních festivalech a prestižních pódiích v České republice i v zahraničí (m.j. Vantaan Barokki, Mozartfest, Mitte Europa atd.). V roce 2008 soubor zahájil úspěšnou spolupráci s hudebním vydavatelstvím Supraphon, v rámci jehož řady Hudba Prahy 18. století vydal již dvě nahrávky – Brentner, J. J. I. Koncerty a árie a Rorate coeli / Advent a Vánoce v barokní Praze. V roce 2010 se Collegium Marianum stalo nositelem ocenění za zásluhy o kvalitu a šíření české hudby, kterou uděluje Česká hudební rada – česká sekce nevládní organizace Mezinárodní hudební rady při UNESCO.

4.7.2010 23:07:48 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž ...celý článek



Časopis 22 - sekce

DIVADLO

EGBDF: nevšední a hluboký zážitek

Zdeněk Lambor a Pavel Vacek (EGBDF)

Městské divadlo Zlín je známé svou objevnou dramaturgií a častým uváděním českých novinek. Inscenace EGBDF (KD celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše celý článek

další články...