zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Indiánská flétna a hrbatý hráč Kokopelli

Kate Bush (Foto z webu)

  

V rámci cyklu Etnická hudba na vlnách Vltavy se můžeme ve čtvrtek 30. ledna 2002 v 15.35 zaposlouchat do nefalšované indiánské hudby. Flétna bude hlavním nástrojem, který uslyšíme. Dřevěné a kostěné flétny patří k americkému Jihozápadu po několik tisíc let. Dokazují to četné skalní malby. Zobrazují potulného hrbatého podomního obchodníka jménem Kokopelli. Flétna mu sloužila k několika účelům: zaprvé o sobě dával vědět, když se blížil k osadě, že přichází v míru, a že přináší zajímavé zboží. Za druhé mu flétna sloužila jako nástroj, kterým sváděl ženy. Protože byl hrbatý, musel určitě hrát na flétnu skvěle, aby dosáhl toho, co chtěl.
Na indiánskou flétnu z cedrového dřeva či orlích kostí se dodnes hraje. Nástroj patřil původně do rukou mužů a byl vyhrazen takzvaným namlouvacím melodiím. Na flétnu však dnes hrají i ženy a melodie daleko překročily oblast původní rituální hudby. Neamerické nebo neindiánské publikum se k indiánské cedrové flétně dostalo v osmdesátých letech dvacátého století, v souvislosti s relaxační a mystickou hudbou hnutí New Age. Nahrávky, které vznikají na americkém Jihozápadě, vycházejí z tradice a volně ji spojují s hudbou Evropy či Afriky.

Nejdůležitější postavou je pro novodobou indiánskou cedrovou flétnu Carlos Nakai. Pochází z Arizony a je navažsko-utského původu. Od roku 1983, kdy vydal první desku, prodal více než dva a půl miliónu nosičů se svými nahrávkami. Původně se chtěl učit na trumpetu, v tom mu ale zabránila automobilová nehoda. Začal objevovat kouzlo zapomenuté cedrové flétny. Zvuk nástroje je sytý a silný díky zvláštní mechanice zvané sedlo nebo ptáček, flétna je zdobená vyřezáváním, korálky a péry, aby se naznačil její význam a moc. Málokdo ze současných hráčů má v repertoáru staré indiánské namlouvací melodie. Hráči většinou improvizují. Carlos Nakai se k tradici vrací, důraz však klade na svoje volné kompozice. Často spolupracuje i se soudobými skladateli vážné hudby. V rámci pořadu Etnická hudba na vlnách Vltavy poslouchejte ve středu 30. ledna od 15.35 hodin.

22.1.2002 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Dokumenty Whitney Houston nikdy a Liam Gallagher

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh
Životní příběh americké zpěvačky, který z hvězdných výšin dospěl k trag ...celý článek


Perspektiva Ivana Mládka

Ivan Mládek

Perspektiva Ivana Mládka
Inženýr ekonomie, multiinstrumentalista, komik a skladatel i interpret již dávno z ...celý článek


Michal David – žít tak, jak se má

Michal David – žít tak, jak se má

Úspěšný zpěvák, hitmaker, hudebník a bavič si žije dobře a spokojeně, jak si na počátku své kariéry předsevzal ...celý článek


Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside
Cesta talentovaných mladíků z Liverpoolu na světová podia. Britský hudební doku ...celý článek


Hudební tipy 26. týden

Kombo: Visací zámek

Hudební profil – Karel Zich
Malá vzpomínka na populárního zpěváka, od jehož narození uplynulo 75 let ...celý článek


Hudební tipy 25. týden

Zuzana Navarová

Pijácká romance pro Waldemara Matušku
Poetické lidové písničky zpívá a všechny role hraje známý a populární ...celý článek



Časopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Street art festival WALLZ oživí plzeňské budovy a ulice

Pilsen Street art festival WALLZ

Fasády domů, podchodů, garáží, ale i povrch celých ulic... Často nevzhledná a zanedbaná místa v Plzni se stáva celý článek

další články...