zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 23. týden

Brány noci

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Brány noci
Ulicemi noční Paříže prochází Osud a přináší lásku, smrt i rozhřešení. Yves Montand a Pierre Brasseur ve slavném francouzském dramatu z poválečné Paříže (1946). Dále hrají: S. Reggiani, J. Vilar, N. Nattierová a další. Režie Marcel Carné (Ve francouzském znění s titulky)
Marcel Carné a Jacques Prévert jsou zakladatelé francouzského poetického realismu ve třicátých letech minulého století. Brány noci bývají označovány za poslední film tohoto směru. Podnět k jejich natočení dala produkční společnost Pathé, která požádala Carného, aby připravil film pro Jeana Gabina, jenž se právě vrátil z americké emigrace.
MARCEL CARNÉ (1909–1996)
Hlavní představitel poetického realismu začínal jako filmový kritik a asistent režie u Jacquese Feydera.

Jako režisér dlouhometrážního hraného filmu debutoval dramatem JENNY (1936), jímž rovněž započala jeho desetiletá spolupráce s básníkem Jacquesem Prévertem. Někdejší optimismus postupně zanikl v atmosféře posledních předválečných let a v kinematografii se začali objevovat hrdinové gabinovského typu, hrdinové bez budoucnosti. Ačkoli šlo především o dělníky, díky Prévertovi mluvili básnickým jazykem. Důraz na dialogy v tomto období ukazuje existence zvláštní profese dialogisty, z nichž nejproslulejším se stal právě Prévert. Řada jeho filmových výroků zlidověla a citujeme je dodnes. Společnými vrcholnými díly trojice Carné - Prévert - Gabin a zároveň nejtypičtějšími filmy poetického realismu se stalo NÁBŘEŽÍ MLH (1938), příběh vojenského zběha, pokoušejícího se uniknout vlastnímu osudu, a právě DEN ZAČÍNÁ (1939). Tyto filmy se vyznačovaly svébytnou poezií, dekoracemi na rozhraní realismu a fantazie, pochmurnou poetikou šerosvitných obrazů, ostrými kontrasty dobra a zla. Carné, zřejmě divácky nejnavštěvovanější francouzský režisér v letech 1936–1946, stavějící své exteriéry ve skutečnosti ve studiu, pracující s vynikajícími herci (vedle Gabina a Morganové Michel Simon, Louis Jouvet, Jean-Louis Barrault, Arletty, Jules Berry aj.) a pohybující se na pomezí aranžované divadelnosti a prožívané melancholie měl smysl pro tragický příběh, alegorii a smutnou romanci, situovanou do zamlžených ulic a opuštěných domů na předměstí.
Jako jediný z velkých režisérů zůstal Carné za II. světové války v Paříži a pokračoval za spolupráce s Prévertem ve své filmové tvorbě. V atmosféře okupované Francie bylo však třeba jejich příběhy více přiblížit fantazii, případně zdůraznit historickou látku. Přesto, když byla v roce 1942 uvedena do kin NÁVŠTĚVA Z TEMNOT, Francouzi si navzdory kulise 15. století našli ve filmu repliky, které potřebovali slyšet. Nedovolená láska se tady stala formou vzdoru, odvahy a nezlomnosti utlačovaného národa, na místo Ďábla byl snadno dosazen nenáviděný Hitler. Historická látka posloužila jako alegorický komentář k současnosti a zároveň nejnoblesnější možnost úniku před německou cenzurou. Tak jako před válkou se diváci dojímali Carného oblíbenými obrazy zamlžených přístavů a odplouvajících lodí, symbolizujících unikající vyhlídku šťastné budoucnosti, nyní našli odvahu ve zvěčnělém citu hlavních představitelů. V obtížných podmínkách konce války vznikal také dvoudílný film, glorifikující francouzské klasické divadlo 19. století DĚTI RÁJE. Freska, oživující postavu slavného mima Jeana-Baptista Debureaua a herečky Garance, měla premiéru až po osvobození. Poetickým sociálním dramatem BRÁNY NOCI (1946) Carného spolupráce s Prévertem skončila. Prvnímu poválečnému desetiletí ve francouzském filmu vládl styl „tradice kvality“, což znamenalo natáčení adaptací klasické literatury s důležitou rolí scenáristy, přítomností známého herce, a to v kulisách doznívajícího poetického realismu. Studiový romantismus se však v nových podmínkách neosvědčil a poslední dílo proslulé dvojice propadlo. Carného tvorba však ještě zdaleka nebyla na svém konci: z jeho pozdějších filmů zaznamenala výraznější úspěch TEREZA RAQUINOVÁ (1953), adaptace Zolova románu přenesená do současnosti, hudební film spojený s vánočním časem ZEMĚ, ODKUD PŘICHÁZÍM (1956) s Gilbertem Bécaudem v hlavní dvojroli nebo soudní drama VRAHOVÉ POŘÁDKU (1971) s Jacquesem Brelem jako idealistickým soudcem, čelícím policejní zvůli. Největší síla ovšem zůstala v Carného městském fatalismu, dramaticky vyhrocených příbězích předválečného období.
(zdroj: NFA)
Vysílání: 09.6., 00.10 hod., ČT2, Noční filmový klub.

Krásné lži
Jeden ctitel a dvě osamocené ženy. Audrey Tautouová v hlavní roli francouzské milostné komedie (2010). Dále hrají: N. Bayeová, S. Bouajila, S. Lagardeová, C. Bolandová, D. Duval a další. Režie Pierre Salvadori (Premiéra)
Nikdo by si neměl zahrávat s city a emocemi druhých aneb cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Na tom je postavena zápletka francouzské komedie Krásné lži, které vévodí známé herečky Audrey Toutouová a Nathalie Bayeová. Když krásná kadeřnice Emilie otevře anonymní milostný dopis od tajného ctitele, nejdříve ho vyhodí. Potom si ale uvědomí, co by takový dopis znamenal pro její osamělou a zoufalou matku Maddie, kterou její otec opustil, a založil novou rodinu. Emilie přepošle své matce milostné psaní, aniž by přemýšlela nad důsledky tohoto neuváženého činu. Maddie je nadšena a znovu dostává chuť do života, avšak náhoda tomu chce, že se potká se svým ctitelem, který vůbec nic netuší.
Vysílání: 13.6., 23.20 hod., ČT2

Ti, kteří zůstávají
Neneseme vinu, že jsme je přežili. Vincent Lindon a Emmanuelle Devosová ve francouzském dramatu (2007). Dále hrají: Y. Jappainová, A. Le Nyová, G. Oestermann a další. Režie Anne Le Nyová
Bertrand a Larraine jsou ti, kteří zůstávají. Pravidelně se potkávají na chodbách nemocnice, ve stánku s časopisy, v nemocniční kavárně, společně kouří na střeše. Oba si kladou stejné otázky, které nahlas nevyslovují. Nespojuje je jen strach a beznaděj, ale i vina, že oni jsou zdraví a měli by žít normální život. Dohromady je svedla smrt, a možná proto, aby začali znovu.
Vysílání: 13.6., 01.00 hod., ČT2

Jean od Floretty

Yves Montand a Gérard Depardieu ve strhujícím dramatu z Provence, natočeném podle slavného románu Marcela Pagnola. Francouzský film (1985). Dále hrají: D. Auteuil, E. Depardieuová, M. Lozanová, E. Mazurowna a další. Režie Claude Berri
Nejrozsáhlejší prózou francouzského spisovatele Marcela Pagnola je jeho dvoudílný román Živá voda. Vrací se v něm, tak jako ve většině svých děl, do rodného kraje Provence, okolí městečka Aubagne blízko Marseille. V roce 1952 Pagnol svůj román sám zfilmoval pod názvem Manon od pramene.
O třicet let později francouzský režisér Claude Berri vytvořil novou dvoudílnou adaptaci. Scénář napsal spolu s Gérardem Brachem, ke kameře si pozval renomovaného kameramana Bruna Nuyttena. Také při hereckém obsazování měl režisér šťastnou ruku: pro Yvese Montanda byla role Césara jednou z životních příležitostí a Daniel Auteuil získal za interpretaci prosťáčka Ugolina francouzskou prestižní cenu Césara. Hvězdné obsazení doplňuje Gérard Depardieu a půvabná Emmanuelle Béartová.
Kraj kolem Aubagne, vyprahlé podhůří Alp, nedává jeho obyvatelům velkou příležitost k obživě. Vše závisí na dostatku vody a kvalitě půdy. Horké slunce a práce tvrdá jako kamení na polích formují charaktery lidí, kteří jsou často velmi neúprosní k sobě, stejně jako k ostatním. César se svým synovcem Ugolinem se těší, že lacino vykoupí majetek po zemřelém sousedovi. Jeho pozemek má totiž cenu zlata, je na něm pramen, o kterém zdánlivě nikdo neví...
Vysílání: 14.6., 13.35 hod., ČT2

Propast
Hluboko pod hladinou oceánu je něco, co nepochází z této planety... Americký film (1989). Hrají: E. Harris, M. E. Mastrantoniová, M. Biehn, L. Burmester, T. Graff, J. B. Lloyd, K. Scottová a další. Režie James Cameron (Premiéra)
Americká jaderná ponorka se nedaleko Kuby málem srazí s neznámým tělesem, které se v oceánu pohybuje obrovskou rychlostí. Po následném nárazu do útesu ponorka ztroskotá v hlubinách. Americké námořnictvo nemůže kvůli bouři poslat na místo záchranná plavidla, a tak požádá o pomoc pracovníky nedaleké podmořské vrtné věže Deepcore. Předák Bud Brigman se svými lidmi má zjistit, zda někdo na ponorce přežil. Musí strpět přítomnost několika vojáků, jimž velí fanatický poručík Coffey, a také svou manželku Lindsay, se kterou se rozvádí. Ukáže se, že propast vedle mořského útesu ukrývá tajemství, které nepochází z planety Země. Možná jde o mimozemské vesmírné plavidlo. Pod vlivem nadměrného tlaku vody i vzduchu však u Coffeyho propukne psychóza. Fanatický poručík chce zlikvidovat objekt v propasti s pomocí jaderné hlavice ze ztroskotané ponorky. A neváhá kvůli tomu obětovat lidské životy...
Vysílání: 14.6., 21.30 hod., ČT2, Filmový klub.

2.6.2014 07:06:07 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Jean Gabin osobně

Jean Gabin

Jean Gabin osobně
Hrál přesně ve sto filmech a dokumentární portrét, který uvádíme, vytvořil jeho přítel Se ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Amadeus

Cirkus bude!
Zákulisí manéže Slavia dnes pozná, co je to pořádná drezúra! Jaroslav Marvan v hlavní roli blá ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Životy slavných - Jean Harlowová

Harlowová

Harlowová
Představovala bohyni lásky pro celý svět, ale nikdo ji nedokázal vnímat jako obyčejnou ženu. Caro ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Michael Douglas a Kathleen Turnerová ve slavné tragikomedii

Michael Douglas a Kathleen Turnerová (Válka Roseových)

Válka Roseových
Civilizovaný rozvod je absolutně nemožný. Michael Douglas a Kathleen Turnerová jako manžels ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Povídky malostranské

Povídky malostranské (1/3)
Květa Fialová a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy O měkk ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství
Už přes 130 let se majestátně vypíná do více než třísetmetrové ...celý článek


Výpravný historický film života velikána Karla IV.

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších ...celý článek



Časopis 26 - sekce