zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Prostory narace v Galerii NoD

Prostory narace

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Od 11. června je v hlavní galerii Experimentálního prostoru NoD k vidění výstava o příběhovosti v umění PROSTORY NARACE. Deset vystavujících autorů zde, každý po svém, reflektuje fenomén "vyprávění" v uměleckém díle. Výstavu tvoří pestrá škála děl, od videoartu přes instalace až po samostatné texty. Ve čtvrtek 3. července se mohou diváci zúčastnit komentované prohlídky výstavy. Prostory narace budou k vidění do 4. července. To, co se odbornou řečí nazývá narace, hraje důležitou roli v mnoha uměleckých oborech. V oblasti výtvarných umění je přílišná popisnost mnohdy nahlížena negativně jako něco, co oslabuje působnost díla v jeho výtvarné podstatě. Například figurativní malba přitom pro předání sdělení využívá právě převyprávění příběhu vizuálními prostředky asi nejčastěji.

Takový příběh pak není popisován pouze jako sled událostí a výčet jejich aktérů, ale jako situace odehrávající se ve specifickém místě, čase a prostoru. Důraz na příběhy a jejich mnohoznačnost, které se v současné době objevují u stále širšího počtu uměleckých děl, byly podnětem k sestavení výstavy Prostory narace.
Kurátoři Viktor Čech a Caroline Krzyszton v katalogu výstavy zmiňují několik pojmů, klíčových pro porozumění diváka textu - ať už jde o psaný příběh v knize, či výtvarné umělecké dílo. Jedním z těchto důležitých pojmů je místo činu - každé dílo na výstavě Prostory narace je právě takovým místem, v němž divák staví své vlastní imaginativní kulisy světa příběhu. Místo děje, jeho atmosféra, dějiny a plno dalších okolností tvoří svět, kam návštěvník výstavy pomocí narativní linie vstupuje a nechává se jím provázet.

Současní tvůrci se s narací potýkají v mnoha různých podobách. O tom vypovídá také pestrá škála uměleckých forem, které lze na Prostorech narace spatřit - jsou to například videoprojekce studenta AVU Milana Mazura, texty spisovatele Arnauda Maïsetti, nebo fotografie vítěze české ceny pro mladé umělce do 40 let Henkel Art.Award. 2011 Jana Pfeiffera. Křížení médií v současném umění poskytuje prostor mnoha formám vyjádření, které umožňují různý výklad děl jak z hlediska současné společnosti, tak i na základě individuálních vědomostí a prožitků.
„Spektrum způsobů, jakými lze rozluštit umělecké dílo, je velice bohaté. Autor vždy vybuduje neucelenou strukturu, kterou si divák musí domyslet sám podle svých schopností. Výstava Prostory narace je tak vlastně takovým malým labyrintem - najdete zde spoustu zápletek, kterým je zapotřebí přijít na kloub," doplňují kurátoři.
Prostory narace jsou dalším z projektů Experimentálního prostoru NoD věnovaných mladší a střední generaci tvůrců - ty tentokrát zastupují kurátoři Viktor Čech a Caroline Krzyszton. Vstup na výstavu je zdarma.

Galerie NoD sleduje různé směry příznačné pro současný vývoj. Zaměřuje se na témata, kterými se zabývají umělci napříč generacemi, představuje osobnosti mající vliv na dnešní podobu vizuálního umění a sleduje ateliéry vysokých uměleckých škol. V poslední době se její zaměření mění, protože jsou přizváni i další kurátoři, kteří jsou schopni současnou scénu vnímat z rozdílných úhlů pohledu. Zároveň se chce víc soustředit na vřazení českého umění do mezinárodního kontextu nebo na prolínání různých médií.

24.6.2014 09:06:34 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Žádný pocit netrvá věčně

Žádný pocit netrvá věčně

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky ...celý článek



Časopis 26 - sekce

DIVADLO

Hrabě Drákula řádí v MDMB

Eva Reiterová a Ivo Theimer (Drákula)

Hrdinou poslední premiéry letošní sezóny Městského divadla Mladá Boleslav je nejznámější nemrtvý - samotný hra celý článek

další články...