zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Komiksový Chodorkovskij v DOXu

Z instalace výstavy Proces (Zdroj: J. Slavík)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výstava PROCES v Centru současného umění DOX je inspirována druhým soudním procesem s Michailem Chodorkovským a jeho společníkem Platonem Lebeděvem, který probíhal od února 2009 do prosince 2010. Nejde ale o rekonstrukci tohoto procesu, nýbrž o snahu poukázat na vnitřní mechanismy ruského justičního systému a atmosféru soudních procesů. Jednotlivé charaktery procesu jsou ztvárněny jako komiksové postavy v nadživotní velikosti.

Druhý proces s Michailem Chodorkovským a Platonem Lebeděvem, kteří byli vyšetřováni a později odsouzeni kvůli údajné zpronevěře a daňovým únikům, se stal přelomovým bodem v novodobých ruských dějinách. Řada soudních přelíčení, která následovala v letech 2011–2015, poukázala na hloubku krize, v níž se společnost ovládaná režimem Vladimíra Putina ocitla.

Dokumentárním základem výstavy v Centru DOX jsou zprávy z procesu Chodorkovskij-Lebeděv představené ve formě komiksů umělce a karikaturisty Alexandra Kotlyarova (1969–2014). Postavy v expozici vychází z komiksových stripů, které byly v průběhu procesu pravidelně každý týden publikovány na internetových stránkách Ježedněvnyj žurnal (Denní žurnál – www.ej.ru).

Výstava Proces vznikla původně v roce 2010, když tento deník nabídl kurátorovi Antonu Litvinovi, aby připravil expozici vycházející z Kotlyarových kreseb. Přes odmítnutí mnoha výstavních institucí se organizátorům nakonec podařilo pronajmout prostor bývalé továrny a dnes multifunkčního prostoru Flakon v Moskvě, pro který byla instalace následně navržena. DOX je první výstavní institucí, která tuto výstavu představí mimo Rusko.

Hlavními hrdiny instalace nejsou konkrétní zúčastněné osoby procesu, ale spíše prototypy účastníků soudního přelíčení: Soudce, Státní zástupce, Obhájci, Svědci, Obžalovaní. Návštěvník výstavy se stává součástí zvláštního a emocionálně vypjatého „obřadu“, který nejméně ze všeho připomíná zákonný soudní proces.

„Jak psal Michail Chodorkovskij ve svém článku ‘Uzákoněné násilí’, ruský justiční systém funguje podle vlastní logiky, která většinou zůstává nezasvěcenému člověku skryta. Výstava se snaží upozorňovat na fakt, že mašinérie ruské státní represe je v běhu a jednotlivec neví, jak na ni reagovat,“ říká Anton Litvin, umělec a kurátor žijící v Praze a zároveň zakladatel festivalu aktuální ruské kultury s názvem Kulturus. Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX do 14. září 2015.

24.8.2015 10:08:20 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Od Michelangela po Callota

Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu

Umění grafiky manýrismu je k vidění ve Valdštejnské jízdárně do 11. srpna 2024. Manýrismus se zrodil v I ...celý článek


Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Celovečerní dokument tata_bojs.doc představuje trailer

Tata Bojs (Foto: Ivo Dvořák, Čt)

Držitel čtyř Českých lvů, režisér a scenárista Marek Najbrt, dokončil celovečerní dokument o legendární pražsk celý článek

další články...