zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Světová premiéra opery L’Asilo d’Amore

Festival barokních umění Český Krumlov

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Antonio Caldara, jeden z nejvýznamnějších skladatelů středoevropského baroka, v roce 1732 zkomponoval na libreto Pietra Metastasia pro Český Krumlov oslavnou operu L’ASILO D’AMORE. V důsledku dramatických událostí však premiéra musela být přesunuta do Lince. Na jeviště Zámeckého divadla v Českém Krumlově hrdinové opery poprvé vstoupí až nyní, po 284 letech, při novodobé světové premiéře. Tímto mimořádným kulturním zážitkem vyvrcholí IX. ročník Festivalu barokních umění Český Krumlov, který se koná od 16. do 18. září 2016. Uvedení opery L’Asilo d’Amore je zároveň oslavou 250. výročí otevření Zámeckého divadla v Českém Krumlově (1766), v jehož autentických prostorách se novodobá premiéra uskuteční. Opera L’Asilo d’Amore zazní v podání zkušených sólistů a prvotřídního barokního orchestru Hof-Musici, za řízení cembalisty Ondřeje Macka.

Oslavná opera L’Asilo d’Amore (Útočiště Amorovo) vznikla na oslavu narozenin císařovny Alžběty Kristýny (28. srpna). Protože toto datum připadlo na cestu císařského dvora z Karlových Varů a Prahy zpět do Vídně, bylo představení připravováno na zámku císařova přítele a vrchního štolby Adama Františka knížete ze Schwarzenbergu v Českém Krumlově. Bohužel po tragickém skonu knížete ze Schwarzenbergu při lovu u Brandýsa nad Labem, kdy byl postřelen samotným císařem, nepřicházelo oslavné dvorské představení v Krumlově v úvahu. Premiéra se tedy nakonec odehrála v Linci, o čemž zpravuje jak dochovaná rukopisná partitura, tak výtisk libreta.
Osobnost Antonia Caldary (cca 1670–1736) připomene mezinárodní muzikologická konference Antonio Caldara v kontextu své doby, na níž zasvěcené referáty přednesou přední hudební badatelé z Rakouska, Itálie, Německa, USA a České republiky. Konference, pořádaná 17. – 18. září Centrem barokní kultury, je volně přístupná všem zájemcům. Na barokní operu jsou zaměřeny i další akce specializovaného Centra barokní kultury, které je součástí projektu Revitalizace areálu klášterů Český Krumlov. Například zářijový Interpretační kurz dobového zpěvu a barokní gestiky nebo Interpretační kurz dobového zpěvu.

Program IX. ročníku Festivalu barokních umění Český Krumlov nabídne i další pozoruhodné hudební události, například Madrigaly alžbětinské Anglie v podání brněnského souboru Societas Incognitorum, komorní hudbu francouzského baroka Ve stínu krále Slunce v interpretaci Le Jardin des Arts z Maďarska či Varhanní recitál na unikátním nástroji Nicolause Christeindla a Bernharda Wollerse z roku 1682. Chybět nebude ani oblíbený barokní ohňostroj a barokní iluminace v zámecké zahradě.
Vstupenky na IX. ročník Festivalu barokních umění Český Krumlov jsou v prodeji na www.ckrumlov.cz/opera.

29.8.2016 12:08:32 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z celý článek

další články...