zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Věčná naděje: Gustav Mahler a terezínští skladatelé 2018

Klavírista Martin Kasík

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V letošním roce se uskuteční první ročník mezinárodního hudebního festivalu VĚČNÁ NADĚJE: Gustav Mahler a terezínští skladatelé. V týdnu od 19. do 26. srpna 2018 nabídne program festivalu devět dramaturgicky různorodých koncertů, které se uskuteční na několika místech v Praze a v Terezíně. Festival představí původní česko-německo-židovskou hudební kulturu ve středoevropském kontextu v 19. a 20. století. Důraz je kladen na tvorbu Gustava Mahlera (1860-1911) a na působení terezínských autorů či jejich současníků, kteří se mezi světovými válkami výrazně začlenili do moderních stylových proudů.

Letos na festivalu vystoupí klavíristé Martin Kasík, Karel Košárek, Ivo Kahánek s klarinetistou Irvinem Venyšem, sopranistka Irena Troupová za doprovodu Jana Duška, Renan Koen, Wihanovo kvarteto, basbarytonista Jiří Miroslav Procházka, Symfonický orchestr Českého rozhlasu řízený Janem Kučerou, hobojista Vilém Veverka a Gustav Mahler Jugendorchester s dirigentem Lorenzem Viottim a violoncellistou Gautierem Capuçonem. Hudba terezínských skladatelů rozezní např. síně pražského Rudolfina, Španělskou synagogu, Kulturní dům Terezín nebo Magdeburská kasárna. Výběr těch nejlepších interpretů z české i zahraniční scény je pro diváky zárukou silného uměleckého zážitku.

Na šesti komorních koncertech zazní reprezentativní průřez z děl Viktora Ullmanna (1898-1944), Hanse Krásy (1899-1944), Pavla Haase (1899-1944) a Gideona Kleina (1919-1945). Zvláštní pozornost pak bude věnována prvně jmenovanému. 120 let, jež uplynulo od Ullmannova narození, připomene zahajovací festivalový koncert uvedením Klavírní sonáty č. 7 či posledního dokončeného díla, melodramu pro recitátora a klavír Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka.

Dva symfonické koncerty odkazují nejen na přímou mahlerovskou tradici, ale výběrově zasahují do širšího dobového kontextu. První orchestrální program (Symfonický orchestr Českého rozhlasu) představí mimo jiné předehru k opeře-muzikálu Candide a Symfonické tance z West Side Story Leonarda Bernsteina (1918-1990), velkého „objevitele“ Mahlerových skladeb, letos rovněž jubilujícího. Celý koncert pak v krátkém průřezu upozorní na tvorbu dalších tří severoamerických či v USA naturalizovaných skladatelů. Závěrečný koncert (Gustav Mahler Jugendorchester) je v mnoha ohledech vrcholem celého festivalu. Bude na něm provedena předehra k Wagnerově opeře Tristan a Isolda (Isoldina smrt z lásky), Koncert pro violoncello a orchestr č. 1, Es-dur, op. 107 Dmitrije Šostakoviče a Symfonie č. 5, cis-moll Gustava Mahlera. Koncert bude uskutečněn ku příležitosti zahájení rakouského předsednictví v Radě Evropské Unie.

zde

21.5.2018 22:05:52 JoMe | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Legendární salcburská Traviata

Traviata

Legendární salcburská Traviata
Slavná inscenace režiséra Willyho Deckera nejznámější Verdiho opery na Salcb ...celý článek


Libuše Domanínská – 100 let

Libuše Domanínská

Jen ve zpěvu
Medailon světoznámé operní pěvkyně Libuše Domanínské, která svůj umělecký život spojila předev ...celý článek


Česká filharmonie Open air 2024

Česká filharmonie Open air

Česká filharmonie Open air 2024
Přímý přenos oblíbeného koncertu pod širým nebem z pražského Hradčanského n ...celý článek


Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery

Jonas Kaufmann

E. W. Korngold: Mrtvé město
Hvězdný tenorista Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery o třech dějstvích po ...celý článek



Časopis 25 - sekce

HUDBA

Michael Kocáb: Povídali, že mu hráli (+bonusy)

Přebal alba

Kocáb 70: reedice jeho prvního sólového alba, na CD s osmi bonusy. Michael Kocáb je jako instrumentalista, zpě celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr celý článek

další články...