zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 32. týden

W. Matuška a M. Donutil na Žofíně

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Miroslav Donutil na Žofíně
Neuvěřitelné historky, veselé písničky a atraktivní hosté v zábavném pořadu oblíbeného herce (1999). Spoluúčinkují: W. Matuška, L. Finková, J. Stuhr a Boom Band Jiřího Dvořáka. Režie F. Polák. Objeví-li se pořad s Miroslavem Donutilem coby hostitelem, je jeho úspěch zaručen. Tentokrát si na Žofín pozval polského herce, režiséra, scenáristu a pedagoga Jerzyho Stuhra, který se proslavil ve filmové komedii Sexmise. Hovořili o strastech a pomíjivosti slávy populárních herců i zkušenostech s příliš nadšenými diváky. V programu se objeví též Waldemar Matuška (1932-2009), který přednese legendární Terezu skladatele Jiřího Šlitra a textaře Jiřího Suchého, a M. Donutil si zazpívá s Lindou Finkovou píseň Kdybych byl princem v Tróji z představení Pohádka máje v Divadle na provázku. Proslulý bavič a moderátor v necelých sedmdesáti minutách postupně hovoří o staré herecké gardě (J. Pivec, K. Höger, J. Sovák, M. Kopecký), zážitcích v cizině, rozmarech filmových režisérů i setkání s americkým hercem Michaelem Douglasem na filmovém festivalu v Karlových Varech.
Vysílání: 10.8., 22.30 hod., ČT1

Úsměvy Jana Krause
Hostem Jaromíra Hanzlíka je herec a moderátor, který v nadcházejících dnech oslaví významné životní jubileum (2005). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech si bude Jaromír Hanzlík povídat s hercem a moderátorem Janem Krausem (*15. 8. 1953), který v nadcházejících dnech oslaví významné životní jubileum. V televizi a ve filmu začal působit v poměrně raném věku, můžeme si ho pamatovat například z filmů Dívka na koštěti nebo Jak se budí princezny. V posledních letech se vedle herectví stále více věnuje televizní zábavě a moderování, u diváků boduje zejména díky jedinečnému sarkastickému humoru. Jak je již zvykem, hereckou dráhu Jana Krause si připomeneme řadou filmových ukázek, které Kraus doprovodí humorným komentářem.
Vysílání: 12.8., 09.05 hod., ČT1

Bratři Karamazovi (3/3)
Vztah tří bratří k osudu, lásce a Bohu v psychologickém dramatu podle románu F. M. Dostojevského. Sovětský film (1969). Hrají: K. Lavrov, M. Uljanov, A. Mjagkov, L. Pyrjevová a další. Režie Ivan Pyrjev Náročný Dostojevského román nebyl do filmové řeči adaptován mnohokrát: kromě filmu Richarda Brookse z roku 1958 a několika seriálových zpracování stojí za zmínku nápadité zcizovací uchopení příběhu, které natočil v roce 2008 český režisér Petr Zelenka pod názvem Karamazovi. Třídílná sovětská adaptace z roku 1969 se vyznačuje minimálním výskytem filmařských „ozdob“: v centru pozornosti zůstává Dostojevského text, interpretovaný herci v takřka divadelním podání. Režisér Ivan Pyrjev měl již na kontě mimo jiné filmové zpracování Dostojevského Idiota a Bílých nocí. Bratři Karamazovi se měli stát jeho posledním dílem: v průběhu natáčení zemřel, pod posledním dílem jsou tak jako režiséři podepsáni představitelé hlavních rolí Kirill Lavrov a Michail Uljanov. Film uvádíme s původním dabingem v režii K. M. Walló.
Část třetí: Pár týdnů po vraždě otce se Ivan Karamazov od Smerďakova dozvídá, co se osudného večera přihodilo. Smerďakov předstíral záchvat padoucnice, zavraždil starého Karamazova a vše přichystal tak, aby byl obviněn právě Dmitrij. Za svolení k vraždě považoval Smerďakov Ivanův odjezd do Moskvy. Toho samého večera se vrah oběsí a Ivan se pod tíhou morální odpovědnosti duševně zhroutí.
U soudu vše svědčí proti Dmitrijovi a pomstychtivá Kateřina Ivanovna mu svým svědectvím ještě přitíží. Ivan jediný zná pravdu a chce se přihlásit k odpovědnosti za otcovu smrt, kvůli jeho nemoci ale soud nevezme jeho výpověď na vědomí. Dmitrij Karamazov je odsouzen ke dvaceti rokům práce na Sibiři a Grušeňka odjíždí s ním.
Vysílání: 07.8., 20.20 hod., ČT art

Co tomu říkáte, pane Werich?
Na aktuální témata roku 1968 se ptá Vladimír Škutina a odpovídá občan Jan Werich (1968). Režie A. Vomáčka. K 50. výročí událostí roku 1968 uvádíme reprízu výrazného publicistického cyklu pražského jara, jehož autorem je spisovatel, publicista a scenárista Vladimír Škutina. Ten se v devíti epizodách ptal Jana Wericha na různá témata, která se ale vztahovala především k aktuální politické situaci v Československu i v zahraničí. Moudrá, zasvěcená i předvídavá zamyšlení J. Wericha oplývají milým humorem a jsou stejně tak jedinečnou reflexí doby jako nadčasovým poselstvím. Dnes se ohlédneme za bouřlivou atmosférou posledního červencového týdne a Jan Werich v té souvislosti vzpomene Masarykova slova o svobodě, demokracii a důležitosti objektivního pohledu na společenské dění.
Vysílání: 08.8., 20.20 hod., ČT art

V takový krásný společnosti
Zamyšlení Vlastimila Brodského nad jeho působením v rozhlase (2000). Režie J. Eisner. V cyklu V takový krásný společnosti jsme navštívili na chalupě v Jizerských horách výjimečného herce Vlastimila Brodského. Svěřil se nám o příčinách své skepse, kterou zdědily i jeho děti, vyznal se také ze své touhy být v příštím životě malířem a zavzpomínal na své působení v rozhlase, které bylo velice šťastným obdobím jeho herecké kariéry.
Vysílání: 08.8., 01.10 hod., ČT art
Opakování: 11.8., ČT art

30.7.2018 13:07:44 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 24. týden

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát

13. komnata Zdeňka Žáka
Herce trápily dlouhé roky problémy s ledvinami. Ty nakonec přestaly fungovat úplně, ...celý článek


Portrét Emil František Burian

Emil František Burian

Emil František Burian
Portrét významného divadelního experimentátora objevujícího jedinečné inscenační post ...celý článek


Divadelní tipy 25. týden

Bandité pro baladu

13. komnata Renaty Prokopové
Herečka Renata Prokopová se musela vyrovnat s tím, že oba její synové po naroz ...celý článek



Časopis 24 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 24. týden

Karel Zich

Výroční ceny OSA 2023
Přímý přenos vyhlášení cen, které od roku 2006 udílí Ochranný svaz autorský. Účinkují celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Václav Marhoul

Václav Marhoul

11 barev ptáčete
Dokument zachycující vznik unikátního filmu Nabarvené ptáče, od režisérova zaujetí knižní celý článek

další články...