zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadlo na zábradlí

Divadlo na zábradlí

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Absurdní divadlo po našem (1964–1968)
Seriál o historii malého, ale významem velkého pražského divadla. Účinkují: M. Málková, J. Krampol, J. Přeučil, O. Vlach a další. Režie A. Sirotková (Premiéra). Kromě inscenací her mistrů absurdní dramatiky (Beckettovo Čekání na Godota či Jarryho Král Ubu), které vzbudily nadšení u českých diváků i uznání v zahraničí, tvořily v šedesátých letech minulého století výraznou dramaturgickou linii Divadla Na zábradlí inscenace her Václava Havla. Premiéra Zahradní slavnosti (1963) jako první z této triády znamenala pro české divadlo té doby klíčovou událost. S Hugo Pludkem vstoupilo na české jeviště absurdní divadlo. Následovalo Vyrozumění a v roce 1968 Ztížená možnost soustředění. Legendární éru Divadla Na zábradlí uzavřela srpnová okupace Československa. Pro Jana Grossmana i Václava Havla přestává být divadlo na Anenském náměstí prostorem svobodné tvorby a odcházejí.
Vysílání: 12.11., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 13.11., ČT art., 18.11., ČT art, Divadlo Na zábradlí (3/7)

Král jelenem
Commedia dell´arte podle Carla Gozziho v provedení Divadla Na zábradlí v Praze (1977). Hrají: J. Preissová, L. Mrkvička, J. Přeučil, H. Smrčková, J. Kanyza, V. Jandák, V. Bedrna, H. Lehká a další. Divadelní režie E. Schorm. Kamera I. Koudelka. Televizní režie A. Procházková. V roce 1977 inscenoval režisér E. Schorm v Divadle Na zábradlí pohádkovou komedii C. Gozziho Král jelenem. V tradici italské commedie dell´arte s jejími typizovanými postavami a s pohádkovými motivy se na jevišti odvíjí příběh dobrotivého krále a kouzla proměny. Král Deramo (L. Mrkvička) se hodlá oženit s Angelou, dívkou, která ho opravdu miluje (H. Smrčková). Angelu si ale pro sebe vybral i jeho první ministr Tartaglia (J. Přeučil), a svou dceru Clarice (I. Čekanová) hodlal králi nabídnout za ženu, ačkoliv ta miluje jiného. Mazaný a zrádný ministr přesvědčí svého krále, aby se s ním na znamení přátelství podělil o kouzlo, které mu kdysi svěřil kouzelník Durandarte (V. Bedrna). Tím kouzlem, proneseným nad mrtvým tělem, vstupuje duše do tohoto těla, které ožívá. V příhodné chvíli se tak král promění v jelena a ministr vstoupí do těla krále. Zrádný komplot však Angela vytuší a zábavné proměny samozřejmě končí šťastně. Jevištní kouzlo ještě podpoří postava kouzelníkova sluhy (J. Preissová), která představením provází. Původní profesí filmový režisér E. Schorm, kterému v době normalizace byla filmová tvorba zapovězena, vstoupil do Divadla Na zábradlí v roce 1975 a vytvořil tu výraznou éru, v níž se opíral do značné míry o světovou klasiku, Shakespeara, Dostojevského a další. Jeho představení vynikala filmovou imaginací. Střihem, jevištní metaforou dokázal zdůraznit podstatné myšlenky předlohy a opíral se přitom o stávající výrazné herecké osobnosti, i ty, které vstoupily do souboru později (J. Bartoška, K. Heřmánek, P. Zedníček a další).
Vysílání: 12.11., 20.50 hod., ČT art, Z první řady... Divadlo Na zábradlí

5.11.2018 19:11:12 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 26. týden

Libuše Geprtová v Babičce

Tichý život Divé Báry
Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu živ ...celý článek


Divadelní tipy 25. týden

Bandité pro baladu

13. komnata Renaty Prokopové
Herečka Renata Prokopová se musela vyrovnat s tím, že oba její synové po naroz ...celý článek


Komorní scéna Aréna – 30 let

S nadějí i bez ní

Třicet komorních sezón
Pečlivá dramaturgie, náročný repertoár a kritický pohled na svět, kořeněný cynickým ...celý článek



Časopis 25 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 26. týden

Kombo: Visací zámek

Hudební profil – Karel Zich
Malá vzpomínka na populárního zpěváka, od jehož narození uplynulo 75 let celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Žádný pocit netrvá věčně

Žádný pocit netrvá věčně

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky celý článek

další články...