zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 28. týden

John Lennon & Yoko Ono – Above Us Only Sky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Country Music: Těžké časy (2/9)
Historie a vývoj svébytného hudebního žánru v časech hospodářské krize. Americký hudební dokument. Country hudba přinášela a přináší fanouškům nejen radost, ale i naději. Nejinak tomu bylo v období hospodářské krize ve třicátých letech minulého století. Stále mladý hudební styl si získával v Americe stále více příznivců. Bylo i tím, že stále přicházeli noví interpreti. Gene Autry se prosadil jako zpívající kovboj, Bob Wills přidává do své hudby prvky swingových kapel a pomáhá tak vzniku druhu country, které se říká western swing. Zpěvák Roy Acuff s kapelou nastupuje do pořadu Grand Ole Opry a se stává se z něj celonárodní hvězda.
Vysílání: 12.7., 20.15 hod., ČT art

JAZZ: Dar (1917–1924)
Hudební encyklopedie, komentovaná Wyntonem Marsalisem a dalšími celebritami. Hrdinou je zpívající trumpetista Louis Armstrong, symbol podstaty této charismatické a zároveň spontánní hudby. Hrdinou druhé epizody velkolepě produkovaného cyklu JAZZ je Louis Armstrong. Zahraje, zazpívá nám a bude vyprávět o svých muzikantských i lidských osudech, které se nerozlučně proplétají. Armstrong se totiž stal ztělesněním jazzu. Svou hrou na kornet a trubku, svým chraplavým hlasem, prostě svou shůry posvěcenou muzikalitou proměnil orchestr jako celek, změnil hru muzikantů v bandu, a změnil stylový projev muzikantů v celém New Orleansu, dokonce i u těch, co už měli jméno. Přinesl s sebou v první řadě ohromné nadšení pro rytmus. A byl jako ekonom. Zahrál jen pár not, ale každá z nich něco znamenala. Pak sebou přinesl blues, a to bylo neméně důležité. Předváděl blues jako největší muzikantský dar, který Amerika přináší světu. A hrál s neskutečnou přesvědčivostí, citem a silou.
Vysílání: 12.7., 22.55 hod., ČT art

Svěrák a Uhlíř – padesát let spolu
Dokumentární ohlédnutí za spoluprací autorské dvojice a jejími populárními písničkami (2019). Režie V. Polesný. V roce 2017 oslavili skladatel Jaroslav Uhlíř s textařem Zdeňkem Svěrákem padesátileté výročí autorské spolupráce, a to nejen symbolicky, ale také dvojicí velkolepých koncertů v pražské O2 Aréně, kam si jejich písničky přišly poslechnout tisíce diváků. Nesmrtelné, téměř zlidovělé písně jako Když se zamiluje kůň, Krávy, Elektrický valčík, Statistika a mnohé další si přitom mohli zazpívat rodiče, kteří písničky "ještě" znají, se svými dětmi, které je "už" znají. Televizní dokument Viktora Polesného, který je dvorním režisérem oblíbených televizních Hodin zpěvu, bilancuje nejen dlouholetou spolupráci Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, ale přináší také pohled na jejich autorsko-lidský vztah a historii vzniku těch nejslavnějších písniček, které dodnes žijí svým vlastním životem. A jejich spolupráce trvá – letos již 55 let.
Vysílání: 13.7., 20.15 hod., ČT art

Bigbít (42/42)
Závěr unikátního dokumentárního cyklu o historii české a slovenské rockové hudby. Rock a písničkáři před listopadem 1989. V. Koubek, P. Skoumal, J. Nohavica, K. Plíhal, P. Dobeš, Jablkoň, O. Janota, J. Burian, J. Dědeček, Nerez, K. Kryl, V. Mišík a další (2000). Režie V. Křístek. Závěr série dokumentů z historie rockové hudby u nás se věnuje období těsně před 17. listopadem 1989. Konaly se koncerty špičkových zahraničních kapel Depeche Mode, Duran Duran, UB 40 v Praze. Pozoruhodný byl koncert v Lochotíně 87 s prapodivnou dramaturgií, spojující punkovou kapelu Die Toten Hosen a Michala Davida. Nastal nástup nové generace písničkářů – J. Nohavica, K. Plíhal, P. Dobeš, V. Koubek, J. Burian, J. Dědeček a jiní. Profilovali i umělci a kapely na pomezí žánrů: Jablkoň, O. Janota, D. Andrtová-Voňková, Nerez. Festival v Lipnici nad Sázavou proslul návštěvou V. Havla. A M. Kocáb pronesl na Děčínské kotvě 88 slavný výrok "každý národ má vládu, jakou si zaslouží". Koncert pro Arménii 14. 1. 1989 byl prvním velkým koncertem, který neorganizovala žádná oficiální organizace, ale samotní muzikanti. A na Bratislavské lyře 89 vypnuli pořadatelé mikrofon Joan Baez, protože zdravila opozici. V. Mišík vystoupil na Letné v listopadu 1989 a K. Kryl se v prosinci 1989 zúčastnil Koncertu pro všechny slušný lidi. A na závěr otázka: čím byl a je bigbít v totalitní společnosti?
Vysílání: 13.7., 21.35 hod., ČT art

John Lennon & Yoko Ono – Above Us Only Sky
Hudba Johna Lennona a Yoko Ono zůstává i dnes opravdu nezaměnitelná. Spolupráce obou osobností na albu Imagine i jejich vzájemné soužití ožívá díky rozhovorům i dosud nevydaným záběrům. Britský dokument. V roce 1971 vyšlo nejúspěšnější album Johna Lennona Imagine. Přestože je pod ním podepsaný hlavně slavný ex-Beatle, samotné album provází příběh vztahu Johna a Yoko Ono. Vztahu, kde se osobně i profesně propojují a inspirují dvě umělecké osobnosti. Výsledkem ale není jen hudba, ale i jasně deklarovaný světonázor, který pár veřejně obhajoval. Režisér Michael Epstein během práce na dokumentu získal přístup k rozsáhlému Lennonovu archivu, kde se mimo rozhovorů a videí ze studia našla i vůbec první nahrávka titulní písně Imagine. Součástí filmu jsou ale také nové rozhovory s nejbližšími Lennonovými spolupracovníky z doby nahrávání alba.
Vysílání: 15.7., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 17.7., ČT art

Slavná alba: Peter Gabriel – So
Vznik legendárního alba osmdesátých let očima jeho tvůrců. Britský hudební dokument. Úžasná kariéra ve skupině Genesis, ani čtyři sólová alba nedokázala vynést britského zpěváka Petera Gabriela mezi největší hvězdy světové rockové hudby. To se mu povedlo až v roce 1986 s vydáním desky So. Ta obsahuje hity jako Don't Give Up, Big Time, Red Rain, In Your Eyes nebo Sledgehammer. Úspěchu alba navíc pomohly nově pojaté klipy, které bodovaly mezi fanoušky. Součástí dokumentu jsou exkluzivní rozhovory se samotným Peterem Gabrielem, ale také třeba koproducentem alba Danielem Lanoisem, basistou Tonym Levinem nebo umělkyní Laurie Andersonovou.
Vysílání: 15.7., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 19.7., ČT art

Koncert Midem Cannes 1968
To nejlepší z československé populární hudby 60. let minulého století na pódiu v Cannes. V unikátním záznamu koncertu účinkují: M. Kubišová, Y. Přenosilová, H. Hegerová, H. Vondráčková, J. Čeřovská, H. Blehárová, K. Gott, W. Matuška, V. Neckář a J. Laufer (Ve francouzském a anglickém znění s titulky). Hudební festival a zároveň trh MIDEM se v jihofrancouzském městě Cannes koná už od roku 1967. Na jeho druhém ročníku vystoupila tehdejší špička československé populární hudby v čele s Karlem Gottem. Všichni – tedy krom Gotta i Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Judita Čeřovská, Yvonne Přenosilová, Helena Blehárová, Josef Laufer i Hana Hegerová náročné publikum přímo nadchli, a to nejen svými výkony, ale i výborným slovním projevem v angličtině či francouzštině. Česká televize nyní divákům poskytuje unikátní příležitost zhlédnout záznam tohoto koncertu, v němž zazněla řada známých písní v různých jazycích.
Vysílání: 16.7., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 22.7., ČT art

Věra Špinarová
Koncert jedné z nejvýraznějších osobností českého popu a rocku, zpěvačky Věry Špinarové (2008). Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka. Zpěvačka Věra Špinarová se narodila 22. 12. 1951 v Pohořelicích u Brna, ale v sedmi letech se s rodiči přestěhovala do Ostravy, s níž už bude navždy spojovaná. Matka si přála mít z dcery učitelku, sama Špinarová se vyučila chemičkou, této profesi se však nikdy nevěnovala. V šestnácti letech dostala nabídku na účinkování v kapele Flamingo, se kterou vystupovala v letech 1967–69. Kapelník Ivo Pavlík se stal jejím manželem, s nímž měla jediného syna. Potom ji v sestavě nahradila Marie Rottrová a Špinarová přestoupila do kapely Majestic, kde ji proslavila především nahrávka Music Box. Největší úspěch měla začátkem osmdesátých let s albem Meteor lásky, které nabídlo hity v podobě titulní písně či skladby Bílá Jawa 250. Mezi další nezapomenutelné hity Věry Špinarové patří písně Raketou na Mars, A já tě závidím nebo duet s Petrou Janů To máme mládež. Jejím nejslavnějším hitem se stala ústřední melodie z filmu Tenkrát na Západě pod českým názvem Jednoho dne se vrátíš. Zemřela na zástavu srdce 26. 3. 2017.
Vysílání: 17.7., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 21.7., ČT art

4.7.2022 09:07:19 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hráči (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Lake Malawi na Metronome Prague

Lake Malawi živě na Metronome Prague

Lake Malawi živě na Metronome Prague
Energická kapela Lake Malawi pod vedením charismatického zpěváka Alber ...celý článek


Zuzana Stirská a Gospel Time

Zuzana Stirská a Gospel Time

Zuzana Stirská a Gospel Time
Koncert české zpěvačky a herečky, která nedávno oslavila 70. narozeniny (2003) ...celý článek


Hudební tipy 45. týden

Queen: Rock The World

Queen: Rock The World
Pozadí vzniku kultovního alba News of the World, které přineslo zásadní hity We Will ...celý článek


Jana Koubková výročí

Intimní portrét Jany K.

Intimní portrét Jany K.
Legendární jazzová zpěvačka Jana Koubková oslaví za dva dny osmdesáté narozeniny. D ...celý článek


Hudební tipy 44. týden

Jiří Bulis

Doupě Divokýho Billa
Populární folkrocková skupina v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. R ...celý článek



Časopis 44 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Mezipatra 2024 - Queer osvobozuje

João Pedro Mariano (Baby)

Festival Mezipatra každoročně představí kolem stovky českých i zahraničních filmů s LGBTQ+ tématy a jejich tvů celý článek

další články...