zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Manu: & Nadace Vodafone bojují hudbou proti domácímu násilí

Manu (Foto: Jana Marie Knotová)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V pátek 25. 11. vychází nový singl kapely Manu: s názvem Počkám, jehož tématem je domácí násilí. Skladba vychází symbolicky právě 25. listopadu, v Mezinárodní den proti násilí na ženách. Kapela se rozhodla touto skladbou pomoci šířit osvětu pro oběti domácího násilí, které se ještě nerozhodly, anebo doposud nenašly sílu či odhodlání svůj problém řešit. K písni vychází také videoklip, který by měl napomoci šíření a umocnit povědomí o závažnosti problému, se kterým se v Čechách potýkají tisíce domácností.

Kapela se propojila s Nadací Vodafone, která pomohla vyvinout aplikaci Bright Sky sloužící právě pro oběti domácího násilí. Kdokoliv může anonymně požádat o pomoc či upozornit na domácí násilí ve svém okolí. Zároveň zde mohou lidé zjistit, zda nejsou obětí, aniž by si to vůbec uvědomovali.
Ústřední postavou videoklipu je mladý pár a týranou ženu zde ztvární herečka Bára Jánová, známá např. ze seriálu Slunečná či Survivor Česko a Slovensko.
„Řešení tématu domácího násilí se ve společnosti naštěstí začíná objevovat stále častěji. Přesto je ale velké množství žen i mužů, kteří potřebují pomoci, kteří neví, že jsou oběťmi, ať už fyzického nebo psychického domácího násilí. Je třeba na toto téma neustále upozorňovat, aby se viníci báli vůbec něco udělat a naopak, aby se oběť nebála svěřit se. A navíc Aničku znám dlouho a spolupráce s ní bude vždycky jedna radost :)),” říká Bára Jánová.

Videoklip reflektuje nejčastější příznaky domácího násilí, k nimž oběti zpočátku bývají dost často slepé a nepřikládají jim příliš velkou váhu. Ukazuje také nejčastější situace chování partnerů. Násilí však není vyobrazeno doslovně, všechny násilné scény jsou ztvárněny scénickým tancem.
„Téma domácího násilí je pro mne velmi důležité a myslím si, že by se o něm mělo mluvit co nejvíce. Každý máme své způsoby ventilace různých problémů a frustrací, a já k tomu využívám skladby a jejich hudební texty. Proto jsme se s mou kapelou MANU: rozhodli toto téma zpracovat a vytvořit skladbu, která by pomohla roznítit diskuzi o této problematice mezi co největším počtem lidí, aby mohla někoho například inspirovat k řešení tohoto problému. Sama jsem byla svědkem několika případů takového násilí a vím, jak je těžké o těchto věcech mluvit a ještě těžší je začít konat. Proto nám to není lhostejné,“ říká zpěvačka Anna Knauerová.

7.11.2022 08:11:42 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z celý článek

další články...