zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ivan Englich: …co všechno vodnes čas…

Z díla Ivana Englicha

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pokračováním seriálu fotografických výstav z cyklu Umění na papíře v galerii Kavárny Lucerna je pohled do bohatého archivu Ivana Englicha. Přesněji – je to malá ukázka z jeho fotografií, na kterých zachytil velký svět malého divadla „sedmi malých forem“ – pražského Semaforu - v jeho hvězdné době. Englichovy fotografie zachytily tváře tvůrců a představitelů divadla, které, i když stále mladé, letos oslaví již neuvěřitelné čtyřicáté narozeniny. Ivan Englich měl to štěstí, že zažil dnes už legendární divadlo “zevnitř“- o to jsou jeho fotografie zajímavější a vzácnější. Výstava potrvá do 14. června 2009.

Ivan Englich (ročník 1934) není profesionální fotograf – vystudoval ekonomii a prošel mnoha profesemi. Složité poměry v padesátých letech pro něj znamenaly třeba práci v dolech a další profese, které nepotřebovaly vysokoškolské vzdělání - ale také zaměstnání jako prodavač fotografických potřeb. Ivan Englich dnes tvrdí, že právě tato episoda jej vůbec neovlivnila jako fotografa… Spíše ostatní životní zájmy. Je členem vodních skautů (dodnes!), aktivně se věnoval jachtingu, ve kterém dosáhl i mistrovských titulů – ale setkání s divadlem znamenalo velkou změnu… V roce 1959 se, jako vojákzáklaďák, objevil v Semaforu - a začal fotografovat. Umožnil mu to Jiří Suchý, který zasáhl do Englichova života i později. Po odchodu Jiřího Planera, který tehdy divadlo vedl, do zahraničí - nabídl toto místo jemu. Tak se Ivan Englich stal ekonomickým šéfem divadla – a současně fotografoval. Fotografoval dobře – a hodně… při nedávné „inventuře“, kterou si udělal při přepisu všech negativů do digitální podoby, zjistil, že těch negativů je hodně přes 1600…

V roce 1979 Semafor opustil… Opět několikrát změnil zaměstnání a profese, a vyzkoušel si i „profesi“ nezaměstnaného… Celý život se věnuje hudbě - profesně i s láskou. Dlouho vedl provoz Pražského jazzového festivalu - ale současně se celý život věnuje i hudbě jiné, které je zvykem říkat vážná, nejen jako znalec a posluchač – ale především jako aktivní propagátor a organizátor. Není třeba na tomto místě vyjmenovávat jeho aktivity – za všechny jeden příklad: pořídil 102 záznamů koncertů Společnosti pro soudobou hudbu, ze kterých připravil šest CD soudobé hudby…

10.5.2009 23:05:03 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Od Michelangela po Callota

Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu

Umění grafiky manýrismu je k vidění ve Valdštejnské jízdárně do 11. srpna 2024. Manýrismus se zrodil v I ...celý článek


Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv ...celý článek



Časopis 22 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 22. týden

Petr Kostka

Písničky Vinohradských
Zpívají herci Divadla na Vinohradech: J. Hanzlík, P. Haničinec, M. Stropnický, G. Vr celý článek

další články...

HUDBA

Waldemar Matuška výročí

Waldemar Matuška

Walda
Waldemar Matuška, který nás opustil před 15 lety, byl jednou z největších postav naší populární hudby celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio celý článek

další články...