zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy ČT na 20. týden

Johnny Griffin

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Blues ze Staré Pekárny (Vysílání: 14.05., 00.00 hod., ČT1)
Hráčské i tvůrčí zaujetí Jana Spáleného už několik desítek let skýtá garanci mimořádného posluchačského zážitku - zvláště pak ve spojení se stabilní sestavou vynikajících instrumentalistů, kteří seskupení ASPM tvoří. Bez nadsázky se dá říci, že hudba ASPM se dotýká bluesového a jazzového nebe. Zvuk ASPM je precizním obrazem doplňujících se barev: zvolání trubky či křídlovky střídá bravurní odpověď vibrafonu, společně běží bicí s tubou, vše je ukázněné a zároveň expresivní, bluesové, ale ne depresivní, jazzové, ale zároveň vysoce melodické. A svorníkem toho všeho zůstává písňová forma, nápadité texty a Spáleného hlas, pohybující se v krajině něhy, vzrušení, chrapotu, výkřiků i ticha.

13. komnata Marty Kubišové (Vysílání: 15.05., 20.55 hod., ČT1)
Marta Kubišová přežila ve svém životě tolik dramatických událostí, že by jiného smrtelníka už dávno srazily na kolena. Po roce 1968 téměř ze dne na den musela tato populární zpěvačka a „sexy symbol“ své doby přestat zpívat, po podpisu Charty 77 lepila pytlíky. Marta však dnes vypadá líp než před dvaceti lety, srší životní energií a působí snad nejspokojeněji ve svém životě. Co jí pomohlo překonat nástrahy osudu, jako byla zastavená pěvecká kariéra, ztroskotaná manželství, úmrtí dítěte, nebo klinická smrt? Byla to její celoživotní láska ke zvířatům, a to nejen ke psům a kočičkám, které se snaží zachraňovat skrze pořad ČT Chcete mě, ale ke všem zvířecím tvorům, které jí provází od narození. Průvodcem jejím životním příběhem je ředitel divadla Ungelt a její přítel Milan Hein.

Nina Simone v Montrealu 1992 (Vysílání: 16.05., 13.50 hod., ČT2)
Na Mezinárodním Montreal Jazz Festivalu zpívala repertoár z alba "Baltimore". N. Simone byla z rodiny z osmi dětí, spolu se dvěma sestrami zpívala v chrámovém sboru a v dětství vystupovala v rodinném triu Waymon Sisters. Nina Simone (čti Nyna Simon) (1933–1999) vynikala jako zpěvačka nádherně zabarveným kontraaltem, dramaticky baladickým stylem a sama se dlouhá léta považovala především za klavíristku, nebo za příležitostně zpívající pianistku. Proslavila se však svým jedinečným hlasem. Už v deseti letech měla klavírní recitál. Zažila přitom svůj první velký aplaus, ale během představení její rodiče byli vykázáni z auditoria, aby na jejich místa mohli zasednout běloši. V sedmnácti se pokusila získat stipendium na hudební škole, ale nebyla přijata oficiálně pro nedostatek talentu, ve skutečnosti kvůli barvě pleti. Živobytí si opatřovala klavírním doprovodem při výuce zpěvu. Později zpívala a improvizovala na klavír v baru, kde začala používat pseudonym Nina (španělsky dívka) a Simone převzala na počest francouzské herečky Simone Signoret. V šestatřiceti rozhořčena rasismem zavrhla rodnou Ameriku a cestovala po celém světě: žila v Liberii, Barbadosu, Švýcarsku, Francii, Trinidadu, Holandsku, Belgii a Velké Británii. Získala neoficiální, přitom spravedlivý titul: nejvyšší kněžka soulu.

Evropské hudební kořeny - Řecká legenda (Vysílání: 16.05., 19.00 hod., ČT2)
Domna Samiou je v Řecku národní hrdinkou, nazývá se babičkou řecké lidové hudby. Na filmu s Yehudi Menuhinem z roku 1960 je obklopena starými muzikanty, kteří hrají hudbu, která pomalu mizela. Dnes zažívá tato hudba revival, na kterém má sama velkou zásluhu, a je obklopena množstvím žáků. Film kombinuje Domnin osobní příběh s příběhem řeckého národa a jeho hudby.

Blind Boys of Alabama (Vysílání: 16.05., 00.50 hod., ČT2)
Už dvakrát triumfovali na vystoupení v Praze, naposled v roce 2008. Jsou nositelé čtyř cen Grammy. Stevie Wonder o této sedmičlenné skupině sedmdesátiletých vokalistů prohlásil: "Nejsou tradiční, představují Tradici". Propojují strhující gospelový feeling s blues, současným rockovým písničkářstvím, jazzem a soulem. Jejich interpretace skladeb Erica Claptona, Toma Waitse nebo Boba Dylana nemá dodnes obdoby. Svým zpěvem slouží Bohu a rádi přitom publikum rozpalují do běla.

Klobouček (Vysílání: 16.05., 02.50 hod., ČT2)
Klobouček je věnován představení několika mladých rockových skupin. Především je to kapela 100° C, vítězové kategorie Překvapení roku ankety Žebřík časopisu Rock Report. Předtím už vyhráli Coca Cola Pop Star a hráli tudíž jako předskokani skupiny Support Lesbiens. Debutové CD Evergreen produkovali Jaromír Helešic, hudební duše Support Lesbiens a Jan Čachtický z tanečních Ohm Square. To samo o sobě naznačuje, že 100°C s patřičnou vervou míchají moderní rock s elektronikou.
Další kapela v pořadu - východočeští Ready Kirken už několik sezón stabilně posilují svojí pozici zdravé, vysloveně rockové písničkové kapely.
A konečně třetí položkou květnového dílu je nové uskupení Khoiba. Skupina vznikla zhruba v roce 2003, kdy charismatická zpěvačka Ema Brabcová a skladatel Filip Míšek opustili bezmála kultovní kapelu pražské klubové scény Roe-Deer. Její pozici pak nová Khoiba ihned zaujala a v mnohém patrně už překonala. Má za sebou EP Dilemma a další alba. Obecně lze Khoibu označit za skupinu produkující současně znějící křehké písničky v poněkud snové atmosféře, za cosi mezi rockem a moderním popem, samozřejmě opět s příměsí elektroniky.

Johnny Griffin! (Vysílání: 17.05., 00.20 hod., ČT2)
Rozsah tenorsaxofonu obsáhne polohu mužského hlasu. Zvuk Griffinova instrumentu je mužný, smyslný; je to "the cooker", prostě umí jazzově "vařit" nebo cituplně prožije smrťácky pomalou baladu. Nejprve si ale rozehraje téma v mistrně vygradovaných variacích až k extatické improvizaci, aby závěrem všechno buď završil překvapivou pointou, nebo rovnou vše smete drsným blackoutem.
J.Griffin je ročník 1928, v roce 2007 exceloval v Praze v cyklu Jazz na Hradě. Debutoval nahrávkou s Lionelem Hamptonem v roce 1945; stal se pak hvězdou kultovní společnosti Blue Note. Od počátku se zařadil do výsostné společnosti velkých tenorsaxofonistů a kvůli drobné postavě dostal přezdívku" The Little Giant".

12.5.2009 01:05:44 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Přímé přenosy z Metropolitní opery (Aerofilms)

Články v rubrice - Z éteru

Koncert The Plastic People of the Universe

Mejla Hlavsa (The Plastic People of the Universe)

The Plastic People of the Universe
Koncert undergroundové skupiny v obnoveném a obohaceném složení. Jejím l ...celý článek


Karel Gott pět let od zpěvákova úmrtí

Karel Gott

Karel Gott 1986
Koncert z pražské Sportovní haly. Uvádíme jako vzpomínku na Karla Gotta, od jehož úmrtí vče ...celý článek


Hudební tipy 40. týden

Jimmy Carter – Rock N Roll President

Jimmy Carter – Rock N Roll President
Láska k hudbě a přátelství s mnoha hudebníky, třeba s Williem Ne ...celý článek


Hudební tipy 39. týden

Ondřej Ruml

Kam zmizel ten starý song: Jiří Bažant
Chtěl bych mít kapelu, Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, Den je krás ...celý článek



Časopis 39 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 39. týden

Světlo z ohně

Světlo z ohně
Láska nezná žádné hranice. Ta mateřská teprve ne. Sophie Marceauová v hlavní roli britsko-ame celý článek

další články...