zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zaměřeno na V+W

Zaměřeno na V+W

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Komici na jedničku Jiří Voskovec a Jan Werich
Werich s Voskovcem se poznali už na střední škole a společně se významně zapsali nejen do historie českého divadla, ale i do kulturně politických dějin Československa. Společně uvedli 19. dubna 1927 ve vypůjčeném sále Osvobozeného divadla v malostranské Umělecké besedě svou prvotinu - hru VEST-POCKET-REVUE pásmo jevištních scének, písní a dialogů. Hra se dočkala k překvapení autorů 208 repríz a založila věrný kádr publika Osvobozenému divadlu. Úspěch způsobil, že oba přerušili svá vysokoškolská studia a cele se začali věnovat divadlu. Na podzim 1927 se stali členy Osvobozeného divadla.

Během sezóny 1928–1929 zkusili V&W několik vlastních her. Ve vystoupeních dvojice V&W nebyla tradice veseloherních bulvárních divadel, ale mnohem více klaunské buffonerie, staroitalské improvizované frašky a poezie cirkusové manéže. Vznikla mimořádná přátelská atmosféra mezi divákem a hercem.
Již ve Vest-Pocket-Revue si Werich v roli Sempronia vymodeloval základní podobu svého hereckého typu a stal se svému podsaditému zevnějšku odpovídajícím zemitějším, ale někdy moudřejším klaunem. Jeho logickým protějškem byl chytrý, vtipný a krásný klaun Voskovce. Werich usiloval o poetickou komiku, inspirovanou herectvím Chaplina, Friga a Lloyda. Ve svých hrách byli ústředními postavami, jež se pletou do děje konkrétní hry a často hodnotí jednání ostatních postav ve hře. Vznikají charakteristické výstupy před oponou, kde ve vtipných dialozích komentují různé aktuální mimodivadelní události.
Na scéně Osvobozeného divadla Voskovec s Werichem vytvořili autorský tým, který doplnili o hudebního skladatele Jaroslava Ježka, který vytvořil hudbu a písňový doprovod k naprosté většině her V&W.
Od roku 1930 vystupovali ve filmu společně V&W nejprve ve scénce TŘI STRÁŽNÍCI (1930), a v nezapomenutelných komediích PUDR A BENZIN (1931), PENÍZE NEBO ŽIVOT (1932), HEJ RUP! (1934) a SVĚT PATŘÍ NÁM (1937). Filmy většinou režíroval Martin Frič. Ve filmech byli inspirováni herectvím amerických komiků. Šlo většinou o adaptace úspěšných her V&W, jejichž představením, filmům a písničkám zajišťovala popularitu i tvorba Jaroslava Ježka. Vytvořili zcela nový žánr české politické filmové komedie.
Účinkují: Petr Nárožný, Jiří Suchý, Milan Lasica, Květa Fialová, Ivo Niederle, Lubomír Lipský. Režie Alena Činčerová. Vysílání: 13.3., 21.40 hod., ČT1; Opakování: 14.3., ČT1.

Hej-Rup!
V tvorbě Martina Friče převládaly komedie. V jedné z nejslavnějších - Hej-Rup! - se zaskvěla komika protagonistů Osvobozeného divadla Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Scénář k filmu napsal Frič ve spolupráci s touto slavnou dvojicí a s osvědčeným scenáristou Václavem Wassermanem. V titulcích byli uvedeni pseudonymem Formen (čtyři muži). V příběhu nezaměstnaného dělníka a zchudlého továrníka dokázal Martin Frič výborně skloubit volnost jevištního projevu Voskovce a Wericha s požadavky specifik filmového herectví, a tak film dodnes překvapuje diváky nestárnoucím hereckým projevem hlavních protagonistů, neotřelými nápady, rychlým spádem, vynikající kamerou Otty Hellera i skvělou hudbu Jaroslava Ježka. Tento snímek po premiéře v říjnu 1934 plnil denně prostorné hlediště pražského kina Alfa obecenstvem, potleskem a smíchem a právem se zařadil mezi nejlepší a nejzábavnější české filmové tituly předválečného období. Vysílání: 13.3., 22.40 hod., ČT1; Opakování: 14.3., ČT1.

10.3.2012 07:03:40 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 (2007) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Veselá vdova v Olomouci

Z inscenace Veselá vdova

Veselá vdova - opereta ve třech dějstvích - se stala nejslavnějším a dodnes nejhranějším dílem Franze Lehára. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

NONSTOP ČTENÍ 2007

Jaroslav Hašek

Ve čtvrtek 31. května 2007 v 10:00 hodin skončil 10. ročník Nonstop čtení, který byl věnován Jaroslavu Haškovi celý článek

další články...