zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 41. týden

Studio Ypsilon

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Jána Roháče
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na geniálního režiséra, který nás opustil před 40 lety (2000). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech si připomeneme režiséra s mimořádným talentem a smyslem pro humor – Jána Roháče. Po studiích na AMU působil v několika divadlech, byl režisérem Laterny Magiky i Semaforu, točil na Barrandově, ze všeho nejvíc jej ovšem upoutala televize. A ačkoliv na jevišti režíroval nejedno drama, v televizi dal svůj talent plně do služeb zábavy. Dokázal se uplatnit v mnoha žánrech, počínaje třeba "filmovými písničkami", přes převzaté divadelní přenosy, televizní komedie až k velkým estrádním pořadům. Ve všech dokázal přenést na diváky humor a dobrou náladu. Pořad uvádíme jako vzpomínku na Jána Roháče, který nás opustil před čtyřiceti lety.
Vysílání: 07.10., 09.55 hod., ČT1

Hugo Haas
Petr Nárožný otevírá dveře do Muzea komiků, aby zde společně s diváky objevil mimořádný komediální talent další populární osobnosti (2010). Dále účinkuje P. Lorenc. Režie A. Činčerová. Hugo Haas (*19. 2. 1901 – †1. 12. 1968) byl rodákem z Brna, kde spolu se starším bratrem Petrem vystudoval na místní konzervatoři zpěv a po absolutoriu nastoupil do angažmá v brněnském Národním divadle. V roce 1924 přesídlil do Prahy, o šest let později se stal členem souboru činohry Národního divadla. V angažmá v Národním divadle setrval až do roku 1939, kdy byl propuštěn kvůli svému židovskému původu. Haas je ale divákům jistě známější jako filmový herec a vynikající komik. Filmovou kariéru zahájit již v éře němého filmu, debutoval v komedii Jedenácté přikázání (1923). Během třicátých let natočil celou řadu vynikajících komedií, můžeme připomenout například Mravnost nade vše nebo Velbloud uchem jehly. Jeho zásadní rolí se v tomto období stala postava doktora Galena v Bílé nemoci (1937) podle románu Karla Čapka. Po roce 1939 Hugo Haas emigroval do Spojených států, kde působil jako scenárista, režisér i herec a herecký pedagog. I toto období jeho života a mnohem více si připomeneme spolu s Petrem Nárožným.
Vysílání: 07.10., 23.25 hod., ČT1

Zpátky se Sobotou - Wimmer a Černoch
Luděk Sobota uvádí scénky legendární dvojice komiků (2012). Režie J. Wehrenberg. Z divadelní a filmové historie známe řadu dvojic komiků, které se nesmazatelně vepsaly do srdcí diváků svým specifickým humorem. Ať jsou to Voskovec (později Horníček) a Werich, Suchý a Šlitr nebo Šimek a Grossmann. Stále se k jejich gagům a průpovídkám rádi vracíme. Humor komické dvojice Jiřího Wimmera a Karla Černocha se odvíjí ze vzorce morousovitého učitele a trpícího žáka, který se marně snaží vyhovět pedagogovým požadavkům. Nakonec se však krutý mentor veřejně ztrapní k velkému pobavení publika. Jiří Wimmer (1943–2001) vystudoval herectví na pražské DAMU. Jeho první angažmá bylo v Ostravě, v Divadle Petra Bezruče. Tam pracoval i autorsky v divadélku Waterloo, jež bylo z politických důvodů zavřeno. Přešel tedy do ostravského Státního divadla a odtud do liberecké Ypsilonky, kde hrál i po jejím přechodu do Prahy. Největší popularitu získal v Československé televizi, zejména v pořadu Možná přijde i kouzelník, kde vytvořil nezapomenutelnou dvojici s Karlem Černochem (1943–2007). Tento původně rokenrolový a bigbítový zpěvák prošel řadou avantgardních skupin šedesátých let minulého století. Pak se zařadil mezi umělce středního proudu, vystupoval v Divadélku Ateliér ve Spálené ulici a v pořadech Evy Olmerové. Působil ve skupině Country beat Jiřího Brabce, kde účinkoval po boku Nadi Urbánkové. Po revoluci se stal také úspěšným muzikálovým hercem a zpěvákem.
Vysílání: 08.10., 22.30 hod., ČT1

Úsměvy Lubomíra Lipského
Spolu s Jaromírem Hanzlíkem zavzpomíná na své významné televizní a filmové příležitosti skvělý představitel komických rolí, od jehož úmrtí uplynulo v těchto dnech 5 let (2007). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech zavzpomínáme na nezapomenutelného herce Lubomíra Lipského (*19. 4. 1923 – †2. 10. 2015), jenž nás před pěti lety opustil. Ze stovek postav, které vytvořil, se do povědomí diváků zapsal zejména dědou Potůčkem, poručíkem Borůvkou a vrátným Hlustvisihákem. Hned po válce se skupinou nadšenců z Pelhřimova, odkud pocházel, založil v Praze "Divadlo satiry". Bylo velmi úspěšné a brzy přišly nabídky od filmu. Lipský si zahrál lučebníka v Císařově pekaři a klauna v úspěšné komedii Cirkus bude. Lipského specialitou byly převleky (kdysi jako ochotník musel zaskočit za onemocnělou kolegyni, a tím se projevil jeho komický talent) – za školní kuchařku v Šesti medvědech s Cibulkou nebo za titulní postavu v Charleyově tetě, která měla stovky repríz a dochovala se na televizním záznamu. Ve Fantomu operety, kde hrál spisovatele, se pro změnu převlékal za údržbáře. Z dalších populárních filmů jmenujme aspoň stále svěží komedie Slaměný klobouk, Čtyři vraždy stačí, drahoušku a Jáchyme, hoď ho do stroje.
Vysílání: 11.10., 08.10 hod., ČT1

Na plovárně se Simonou Stašovou
Rozhovor Marka Ebena s významnou českou herečkou. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Česká herečka Simona Stašová se narodila 19. března 1955 v Praze. Po dokončení studií na konzervatoři vystudovala pražskou DAMU. Začínala hrát v Českých Budějovicích a později dlouhá léta působila v divadle E. F. Buriana v Praze. Od roku 1991 je členkou Městských divadel pražských. Devadesátými roky počínaje, se stala jednou z nejžádanějších hereček u nás. Obdivuhodným způsobem ztvárnila desítky rolí ve filmech, seriálech i na divadelní scéně, kterou v současné době upřednostňuje. Jejími rodiči jsou česká herečka Jiřina Bohdalová a doktor přírodních věd, seismolog a geofyzik Břetislav Staš.
Vysílání: 07.10., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 11.10., ČT2

Devětsil
Útržky z historie spolku avantgardních umělců, od jehož založení uplynulo 100 let, v podání herců Studia Ypsilon (1990). Režie M. Hoffmeister. Devětsil je krásná květina, která jako první ohlašuje jaro. Proto si ji za symbolický název zvolilo sdružení avantgardních umělců, jež chtělo odstartovat nové období v dějinách umění a výrazně obohatilo naši kulturu ve 20. letech minulého století. Zakládající setkání svazu se uskutečnilo 5. října roku 1920, tudíž v těchto dnech od něj uplynulo již sto let. Mezi členy Devětsilu bychom narazili na taková jména jako Karel Teige, Vítězslav Nezval, Jiří Voskovec a Jan Werich, Vladislav Vančura či Jaroslav Seifert. Jejich hravá poezie v mnoha formách čerpala z okouzlení dynamikou moderního světa, osvobození od nadvlády slova a dadaistického kouzla nesmyslu. Poměrně krátké období existence této skupiny, jež se nevyhnula konfliktům a nedorozuměním, je ztvárněno v podobě koláže. Její stěžejní část tvoří scénické útržky z proslulého divadelního představení Studia Ypsilon Depeše na kolečkách s osobitými výkony herců Jiřího Lábuse, Jaroslavy Kretschmerové, Bronislava Poloczka, Ladislava Gerendáše a dalších.
Vysílání: 08.10., 23.25 hod., ČT art
Opakování: 10.10., ČT art

2.10.2020 13:10:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek


Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. celý článek

další články...