zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 32. týden

Na plovárně s Hanou Maciuchovou

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Milana Heina
Dnešním hostem J. Hanzlíka je novinář a herec, který nedávno oslavil 75. narozeniny (2008). Režie P. Vantuch. Dnes si Jaromír Hanzlík pozval ředitele pražského divadla Ungelt Milana Heina. Povídat si budou o tom, jak se už od dětství věnoval nejen sportu, ale i kultuře, o jeho divadelních začátcích v Českém Těšíně, o práci v televizi a připomeneme si také jeho spolupráci se sestrou Martou Skarlantovou, populární televizní hlasatelkou a moderátorkou. Pořad uvádíme k nedávným 75. narozeninám Milana Heina.
Vysílání: 15.8., 09.00 hod., ČT1

Stavme velké divadlo národní
Od ideje k realizaci budovy Národního divadla, od jehož požáru právě dnes uplynulo 140 let (2003). Režie G. Skála. Ve střihovém pořadu si připomeneme nejen vznik Národního divadla od prvotních myšlenek a návrhů až po jeho slavnostní otevření po ničivém požáru, ale i výsledky náročné rekonstrukce budovy sto let poté. Jak se v reprezentativní stavbě odrážely ideály českého národa i jeho vzkříšené sebevědomí? A působí její interiér, jenž je plný pro tehdejší publikum nejdražších symbolů, stejně živě i dnes?
Vysílání: 12.8., 10.15 hod., ČT2

Malované opony českých divadel
Nejstarší opony divadel českého obrození (2011). Režie J. Hojtaš. V tomto díle se přeneseme do východních Čech, kraje s dodnes silnou ochotnickou tradicí, a prohlédneme si nejstarší opony českého obrození. Mimo jiné i tu, kterou namaloval pro královéhradecké ochotníky scénograf Stavovského divadla, malíř Tobiáš Mössner. Stalo se to zřejmě tak, že ho pro tuto práci nadchl jeden ze zakladatelů české dramatické literatury Václav Kliment Klicpera. Dramatik, jehož hry se uváděly i ve Stavovském a který v Hradci Králové působil jako gymnaziální profesor a ochotnický režisér.
Vysílání: 11.8., 09.55 hod., ČT3
Opakování: 14.8., ČT3

Tři spory (1/3) - Spor architekta Zítka
Televizní hra o architektu a jeho tvůrčím zápasu po požáru Národního divadla v roce 1881 (1981). Hrají: L. Munzar, M. Vančurová, E. Cupák, V. Voska, R. Hrušínský, V. Postránecký, M. Brožová, F. Němec a další. Scénář J. Dietl. Kamera V. Štinglová. Režie L. Ráža. První ze tří televizních her o osobnostech spjatých s Národním divadlem, z nichž každá musela za svůj umělecký názor bojovat, je věnována architektu Josefu Zítkovi (L. Munzar). Po požáru Národního divadla v srpnu 1881, který celý národ prožívá jako národní katastrofu, ujímá se profesor Zítek rekonstrukce divadelní budovy v zjitřené dobové atmosféře. Snadno se dostává do sporů o svou novou koncepci a je nucen čelit nejrůznějším útokům nejen na své rekonstrukční plány, ale i na svou osobu. Vzhledem k tomu, že Zítek nechce a podle svého svědomí ani nemůže vyhovět připomínkám, které jeho plány oklešťují a znehodnocují, projektu na obnovu Národního divadla se vzdává. Jeho nástupce, architekt Schulz (E. Cupák), však provede stavbu divadla v jeho intencích. Zítkovu ženu hrála M. Vančurová, sochaře Schnircha V. Postránecký, doktora Riegera V. Voska a další.
Vysílání: 11.8., 16.10 hod., ČT3

Malované opony českých divadel
Od Hynaisovy opony k úsměvu Jiřího Suchého (2011). Režie J. Hojtaš. Čtvrtý díl cyklu je věnován dvěma oponám, mezi jejichž vznikem leží více než století, a přesto mají mnoho společného. Tou první je naše vůbec nejslavnější opona, kterou pro Národní divadlo namaloval Vojtěch Hynais a tou druhou variace na ni, kterou pro svůj zatím poslední Semafor vytvořil ve svém osobitém stylu Jiří Suchý.
Vysílání: 12.8., 09.55 hod., ČT3
Opakování: 15.8., ČT3

Tři spory (2/3) - Spor dramaturga Stroupežnického
Televizní hra o prvním dramaturgovi Národního divadla (1982). Hrají: J. Hanzlík, J. Kemr, L. Havelková, R. Jelínek, J. Štěpnička, V. Brabec, F. Němec, J. Klem, L. Krbová, L. Pešek, V. Voska, M. Zounar, J. Větrovec, Z. Hadrbolcová a další. Scénář J. Dietl. Kamera V. Štinglová. Režie L. Ráža. Druhá ze tří životopisných her o osobnostech, které svůj umělecký i osobní život svázaly s Národním divadlem, je věnována prvnímu dramaturgovi Zlaté kapličky Ladislavu Stroupežnickému (J. Hanzlík). Jeho vysoké nároky na repertoár první scény, spolu s jeho nekompromisní povahou a svérázným vystupováním, mu vynesly řadu nepřátel. Je autorem první původní české realistické hry z venkovského prostředí Naši furianti, která při premiéře v Národním divadle sice totálně propadla, ale dodnes na našich jevištích září jako stálice. V hlavní roli uvidíte kromě J. Hanzlíka, také J. Kemra a L. Havelkovou jako jeho rodiče, další postavy hry vytvořili V. Brabec, F. Němec, L. Krbová, L. Pešek a V. Voska.
Vysílání: 12.8., 16.00 hod., ČT3

Tři spory (3/3) - Spor herečky Kvapilové
Televizní hra o velké české herečce (1982). Hrají: J. Hlaváčová, P. Kostka, J. Somr, R. Brzobohatý, J. Abrhám, H. Maciuchová, V. Mareš, S. Turbová, J. Kretschmerová, F. Němec, O. Brousek a další. Scénář J. Dietl. Kamera V. Štinglová. Režie L. Ráža. Třetí a poslední z televizních her o osobnostech spjatých s historií Národního divadla, přiblíží určitý úsek ze života herečky Hany Kvapilové (J. Hlaváčová). Období, v němž Hana Kvapilová působí na naší první scéně, je charakterizováno jmény Kvapil, Kvapilová, Vojan. Tyto tvůrce spojuje stejný umělecký názor a výrazná snaha začlenit české divadlo do moderního světového divadelního proudu. Scenárista J. Dietl se soustřeďuje zejména na vykreslení uměleckého a životního profilu velké české herečky a na její zápas o moderní herecký výraz. V roli Hany Kvapilové zazářila J. Hlaváčová, režiséra, autora a jejího manžela hraje P. Kostka. Vojana si zahrál R. Brzobohatý.
Vysílání: 13.8., 16.05 hod., ČT3

Dnes uvádí Milan Hein
Hudebně zábavný pořad, kterým provází začínající herec, dnes principál Divadla Ungelt (1978). Dále účinkují: Y. Simonová, L. Kozderková, M. Voborníková, L. Žídek, Schovanky, P. Novák, Orchestr K. Vlacha a další. Kamera J. Lebeda. Režie I. Paukert. V roli konferenciéra se tentokrát představí Milan Hein, dnes známý ředitel Divadla Ungelt. Písničky v podání začínajících i zkušených zpěváků – Miluše Voborníkové, Libora Žídka, Yvetty Simonové, Laďky Kozderkové, Pavla Nováka a dalších doprovází Orchestr Karla Vlacha v čele s jeho dirigentem. Součástí pořadu je zábavná soutěž citátů pro diváky ve studiu.
Vysílání: 14.8., 10.40 hod., ČT3

Samota
V letním čase dávná láska opět ožívá... Adaptace divadelní hry Aloise Jiráska, od jehož narození brzy uplyne 170 let, v hlavní roli s Marií Tomášovou (1965). Dále hrají: M. Vášová, O. Sklenčka, M. Doležal, B. Navrátil, V. Fabianová, O. Korbelář, B. Prokoš, J. Velda, Z. Černá, I. Devátá a J. Pleskot. Kamera V. Opletal. Scénář a režie J. Novotný. Adélka (M. Tomášová), mladá novomanželka o hodně staršího doktora Vejra (M. Doležal), tráví letní čas u své tchyně (M. Vášová) na vesnici. Potkává se tu se svou dávnou láskou Vítem (B. Navrátil). Mladí lidé se, podle názoru těch starších, poněkud nerozvážně sbližují. Vdova Vejrová a její bratr, profesor Čepelka (O. Sklenčka) bedlivě pozorují dění, na jehož vývoj nemají vliv... Televizní adaptace divadelní hry vznikla v roce 1965 v hlavní roli s Marií Tomášovou. Autorem předlohy byl spisovatel Alois Jirásek, od jehož narození brzy uplyne 170 let.
Vysílání: 15.8., 09.00 hod., ČT3
Opakování: 22.8., ČT3

V neděli za koňskou bránu
Zábavně historická féerie (1977). Do staropražských šantánů vás zve Lubomír Lipský. Účinkují: M. Kopecký, L. Kostelka, J. Beyvl, P. Filipovská, V. Černý a další. Připravili: J. Novotný, G. Oplustil a Z. Podskalský. Populární herec a komik Městských divadel pražských Lubomír Lipský vás provede slavnými staropražskými arénami a kabarety. Navštívíte letní scénu ve Pštrosce, kde uvidíte úryvek ze hry J. K. Tyla Jiříkovo vidění, dále zavítáte do arény Na Hradbách, kde vystupovali legendární herci Mošna, Šamberk a Frankovský, v aréně Kravín se setkáte s Iljou Prachařem, divadlo v Edenu nabídne produkci kouzelníka Šenka, ve smíchovské aréně bude zpívat Šípkovy kuplety Josef Bek a uslyšíte také píseň z operety Taneček panny Márinky v podání Pavlíny Filipovské a Josefa Zímy.
Vysílání: 15.8., 13.50 hod., ČT3

Semafor atd. (7/8)
Cesta legendárního autorského divadla napříč desetiletími pokračuje v dalších souvislostech a navázáním plodné spolupráce s Radošinským naivným divadlem (2004). Scénář a režie J. D. Novotný. Sedmý díl cyklu, který věnujeme 60. výročí legendární české divadelní scény, byl natočen dodatečně roku 2004. Sumarizuje semaforský fenomén a poetiku v době, kdy divadlo stálo před nejistou budoucností. Podzemní sál Hudebního divadla v Karlíně, kam v polovině devadesátých let přesídlilo, těžce postihly v roce 2002 povodně. Až za tři roky se podařilo Semafor znovu otevřít na nové dejvické adrese. Druhým klíčovým tématem tohoto dílu je vztah Semaforu k Radošinskému naivnému divadlu, jemuž u našich východních sousedů patří podobně kultovní status překračující jednu generaci publika. Jiří Suchý rovněž propadl jeho kouzlu a humoru, jenž podobně jako ten semaforský stoupá přes bránici až k srdci a do hlavy. Se zakladatelem jedinečného slovenského souboru Stanislavem Štepkou navázal spolupráci v osmdesátých letech, kdy vznikl půvabný federální "muzikálik" Nevesta predaná Kubovi, který propojil dva jevištní klenoty obou národů.
Vysílání: 09.8., 22.10 hod., ČT art

Na plovárně s Hanou Maciuchovou
Rozhovor Marka Ebena s oblíbenou herečkou (2008). Režie J. Hojtaš. Hostem Marka Ebena v pořadu Na plovárně byla v roce 2008 herečka Hana Maciuchová. Rodačka ze Šternberka u Olomouce se již od malička pohybovala v prostředí divadla a svou první roli ztvárnila ve 14 letech. Cesta na DAMU tak u ní byla zcela přirozená a ještě během studií získala první výrazné příležitosti v Divadle za branou, jež bylo díky svým jedinečným tvůrčím hodnotám a osobnostem skvělou školou. Od roku 1971 se pak natrvalo stala členkou souboru Divadla na Vinohradech. Nespočetnou řadu příležitostí získala herečka také na televizní obrazovce, jejímž prostřednictvím si ji rychle oblíbily miliony diváků. Letos v lednu však Hana Maciuchová odešla do hereckého nebe.
Vysílání: 11.8., 21.15 hod., ČT art

Toulky s Ladislavem Smoljakem
Za osudy Ulriky von Levetzow a o nenaplněné touze J. W. Goetheho (2008). Režie A. Vomáčka. Dnešní putování za nevšedními osobnostmi naší historie a kultury nás zavede do obce Třebívlice a Mariánských Lázní. Budeme sledovat osudy rodu von Levetzow, a to hlavně dvě dámy – Amálii a její nejstarší dceru Ulriku. Obě totiž měly velmi blízký vztah k básníkovi Johannu Wolfgangovi Goethemu, který své stáří často trávil právě v západních Čechách. Dcera Ulrika se dokonce na sklonku jeho života stala jeho osudovou, ale nenaplněnou životní láskou. Nikdy se po této milostné epizodě, která velkého spisovatele inspirovala k jejímu zvěčnění v Mariánskolázeňské elegii, nevdala a stala se váženou filantropkou.
Vysílání: 12.8., 00.35 hod., ČT art
Opakování: 17.8., ČT art

2.8.2021 09:08:08 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Premiéra 24 z dílny pěti choreografů

Dům tanečního umění Praha

Bohemia Balet, soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy chystá nový komponovaný program. Večer nese společný n celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Michal Ajvaz nová próza Pasáže

Přebal knihy Pasáže

Kniha Pasáže jsou devátou prózou Michala Ajvaze. A zároveň jako by to nebyl devátý titul, ale stále tatáž, nek celý článek

další články...