zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hana Hegerová – 90 let

Hana Hegerová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hana Hegerová očima Fera Feniče
Portrét zpěvačky, herečky a nekorunované královny českého šansonu, jejíž nedožité 90. narozeniny si dnes připomínáme (1994). Režie F. Fenič. Hana Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková, se zcela vymykala z řad představitelek české populární hudby – díky jedinečnému hlasu a hereckému talentu, jenž umocňoval její procítěný projev, se z ní stala hvězda šansonu světového formátu. Štěstí měla i na své spolupracovníky z řad textařů a skladatelů – řada osudových setkání stála za zrodem nadčasových písní. Zpívala v pařížské Olympii i jiných evropských scénách, je nositelkou řádu Francouzské republiky Rytíř umění a literatury. Její přirozený herecký talent našel uplatnění i na filmovém plátně. Portrét natočený významným dokumentaristou uvádíme u příležitosti 90. výročí narození ženy s nezapomenutelnou duší otevřenou všem posluchačům, která nás letos na jaře opustila.
Vysílání: 20.10., 18.00 hod., ČT2

Hana Hegerová
Životní ohlížení světově proslulé představitelky českého šansonu s podmanivým hlasem a neobyčejnou sílou citového projevu, která by se dnes dožila 90 let (2006). Režie J. Mudra. Umělecká kariéra Hany Hegerové, rodačky z Bratislavy, začala v roce 1953, kdy se po absolvování odborného divadelního kurzu stala členkou souboru Divadla Petra Jilemnického v Žilině. Krátce nato ji pro široké publikum objevil Jiří Krejčík, který mladé herečce nabídl hlavní roli ve snímku Frona. Jako zpěvačka se představila poprvé až roku 1957 díky angažmá v bratislavské Tatra Revue. Skutečnou popularitu jí však zajistilo vystupování na populárních pražských hudebních scénách – v Rokoku a v Semaforu. Tehdy se začala z Hany Hegerové stávat šansonová zpěvačka světového formátu, která zpívala v hned několika jazycích a absolvovala řadu zahraničních vystoupení. V roce 1967 korunovala svou dosavadní kariéru nečekaným úspěchem v pařížské Olympii. Přijala nabídku na angažmá, avšak sny o závratné kariéře uzavřela okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. V době normalizace, která hudební tvorbě mimo hlavní proud příliš nepřála, zůstávala věrná svému instinktu a vkusu. Od kompromisů ji uchránili rovněž výteční spolupracovníci – textaři Pavel Kopta a Michal Horáček či hudební skladatel Petr Hapka. Poutavé a fascinující písňové texty nejen zpívala, ale obohacovala rovněž o nenapodobitelný prožitek. Až do ukončení kariéry roku 2011 vystupovala před beznadějně vyprodanými hledišti a oslovovala svým stále doplňovaným repertoárem již třetí generaci posluchačů. Za svůj umělecký a kulturní přínos byla oceněna z rukou Václava Havla Medailí Za zásluhy, je držitelkou rytířské hvězdy francouzského Řádu umění a literatury a Řádu Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Dokumentární portrét uvádíme k nedožitým 90. narozeninám výjimečné umělkyně, jejíž oduševnělá a nadčasová tvorba s námi nadále zůstává a může oslovovat i strhávat další a další generace posluchačů.
Vysílání: 20.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 24.10., ČT art

Hana Hegerová – recitál
Koncert nekorunované královny československého šansonu, jejíž nedožité 90. narozeniny jsme si tento týden připomněli (1990). Spoluúčinkují: M. Dvořák – klavír, Z. Fišer – kytara a K. Vejvoda – kontrabas. Kamera M. Kubala. Režie A. Rezek. Hana Hegerová (*20. 10. 1931 – †23. 3. 2021), rozená Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová-Čelková, byla významná slovenská zpěvačka a herečka, nekorunovaná královna českého a slovenského šansonu. Zahraniční kritici ji nazývali velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy, nebo také šansoniérkou se slovanskou duší. Prosadila se především jako zpěvačka šansonů, která neměla v bývalém Československu žádnou srovnatelnou konkurenci. Široké publikum i odbornou kritiku zaujala především schopností dramaticky interpretovat text. Velké uznání sklidila i v cizině, hlavně v německy mluvících zemích. Dne 12. srpna 2011 ohlásila konec své koncertní kariéry. Od prezidenta Václava Havla obdržela medaili Za zásluhy. Byla držitelkou rytířské hvězdy francouzského Řádu umění a literatury, dne 28. října 2014 jí český prezident udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.
V recitálu Hany Hegerové, který se konal 28. února 1990 v bývalém Divadle Jiřího Wolkera, uslyšíte mj. písně Barová lavice, Blues o stabilitě, Barbara song, Lásko má, Já ráda vzpomínám, Čerešně, Cikánská romance a Jak bolí léto.
Vysílání: 24.10., 23.30 hod., ČT art

11.10.2021 11:10:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek


Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek



Časopis 16 - sekce

OPERA/ TANEC

Festival Janáček Brno 2024

Věc Makropulos (Staatsoper Unter den Linden, Berlin)

Mottem letošního festivalu je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte Brno a českou hudb celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Audiokniha Unesený Západ od Milana Kundery

Radúz Mácha

Vydavatelství Supraphon ve spolupráci s nakladatelstvím Atlantis po úspěšném vydání audioknih Nevědění a Směšn celý článek

další články...