zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Leonard Bernstein o hudbě

Leonard Bernstein

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Pocta Sibeliovi
Finský hudební velikán. Legendární cyklus slavného amerického dirigenta, skladatele, klavíristy a pedagoga. Předposlední Bernsteinův výkladový koncert Newyorské filharmonie je poctou umění finského skladatele Jeana Sibelia (1865–1957). Sibelius na přání rodičů studoval práva, ale zároveň podle vlastního rozhodnutí hrál na housle a učil se komponovat. Upoután myšlenkami národního hnutí, vytvořil rozsáhlou symfonii pro sóla, sbor a orchestr Kullervo, inspirovanou finským eposem Kalevala.
Nadšeně přijaté provedení díla v roce 1982 je milníkem ve vývoji finské národní hudby. V populární symfonické básni Finlandia se odráží chmurná situace národa v carském područí i víra v národní vítězství. Vlastenecké zaměření má i řada dalších Sibeliových skladeb, zčásti inspirovaných Kalevalou. Skladatel však nikdy necitoval folklórní materiál. Po celém světě se těší velké oblibě sedm Sibeliových symfonií (1899–1924). Stylově vycházel z Brahmse a z pozdního romantismu. Byl upřímným obdivovatelem díla Antonína Dvořáka.
Vysílání: 10.12., 00.15 hod., ČT art

Kdo je Gustav Mahler?
Geniální rodák z Kaliště u Humpolce. Legendární cyklus slavného amerického dirigenta, skladatele, klavíristy a pedagoga. Závěrečná část cyklu výkladových koncertů Newyorské filharmonie je poctou Gustavu Mahlerovi (1860–1911). Rodák z Kaliště u Humpolce žil s rodiči v Jihlavě. Od patnácti už studoval na Vídeňské konzervatoři. V sezóně 1881/82 zahájil kapelnickou dráhu a zároveň začal komponovat. Na jedné straně Mahler uzavírá celou romantickou skladatelskou tradici 19. století jako poslední z řady, která začíná Mozartem a přes Beethovena a Schuberta pokračuje k Wagnerovi. Na druhé straně současně zahajuje období moderní, současné hudby. Mířil k monumentální formě, rozšířil orchestr o další nástroje. Charakteristické pro Mahlera je časté užití lidových melodií, někdy i parodické uplatnění pochodových rytmů. Obdivoval se především dílu Beethovenovu a Wagnerovu, v tvorbě se však ubíral svou originální cestou. Jeho lyrické zaměření se projevilo nejen v písňových cyklech, ale i v symfoniích.
Vysílání: 12.12., 00.45 hod., ČT art

2.12.2019 21:12:03 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper ...celý článek


Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l ...celý článek


Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Výlet žáků ZŠ Pražačka na brněnský muzikál Heidi

Žáci ZŠ Pražačka a herci muzikálu Heidi (Hudební scéna MdB)

V sobotu 11. května 2024 se žáci ZŠ Pražačka spolu s rodiči vydali na nezapomenutelný výlet do Brna. Tento den celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno celý článek

další články...