zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 46. týden

Sto divů světa

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sto divů světa (12/13)
Florencie, Bombaj, San Miguel de Allende v Mexiku, Chrám nebes v Pekingu, Posvátné údolí Inků, Nekropole v Sakkáře, Údolí smrti. Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Hlavní město Toskánska Florencie, kolébka renesance. Krása města se zrcadlí i v okolní krajině – tak nádherné scenérie nám nabízí. Bombaj v jižní Indii ohromí Evropana bohatstvím historického a mystického dědictví. Starobylé koloniální město na severu Mexika San Miguel de Allende vyniká barokní a neogotickou architekturou a svou rolí v mexické válce za nezávislost. Chrám nebes v Pekingu je vrcholem tradiční čínské architektury. Číňané je považovali za střed vesmíru, dodnes je studnicí symbolů. Patnáct kilometrů od peruánského Cuzca se otevírá nádherné, nesmírně úrodné údolí řeky Uramby. Nekropole Memfidy, bývalého hlavního města říše, se nachází poblíž pyramidového komplexu v Gíze. Nejnižší bod severoamerického kontinentu se nachází osmdesát šest metrů pod hladinou moře. Je to solné jezero Badwater. Dno údolí je vystláno kobercem krystalků soli, třpytících se na slunci. Tato spektakulární sedlina zde vznikala po tisíce let.
Vysílání: 11.11., 14.40 hod., ČT2
Opakování: 12.11., ČT2

Deset století architektury: Santiniho Zelená Hora
Architektonický skvost Jana Blažeje Santiniho zařazený na celosvětový seznam UNESCO (1997). Režie P. Kaňka. Cisterciáčtí mniši ze Žďáru nad Sázavou si ve 13. století zbudovali klášter pod horou zvanou Černý les. Nově založený konvent, nazvaný Studnice Panny Marie, obývali cisterciáci z kláštera v Nepomuku. Po bělohorské bitvě se žďárský opat Vejmluva snažil zvelebit klášter a okolí. Do svých služeb získal Jana Santiniho, který stylem barokní gotiky vystihoval duchovní atmosféru středověku, v němž cisterciáci spatřovali své kořeny a identitu. Opat Vejmluva měl tvořivou povahu a na ideách staveb se Santinim spolupracoval. Vyvrcholením jejich tvůrčího přátelství se stal chrám na Zelené Hoře. Oslava zázraku, který se stal při otevření hrobu Jana Nepomuckého v katedrále svatého Víta. Vyjmutá část mozkové tkáně byla totiž považována za neporušený jazyk – symbol mlčení a neporušeného zpovědního tajemství.
Symbolické koncepce staveb byly Santinimu blízké. Idea architektonického díla na Zelené Hoře vyšla ze života a smrti Jana Nepomuckého. Základem je kompozice pěticípé hvězdy, symbol pěti ran Kristových a pěti hvězd ve svatozáři mučedníka Jana Nepomuckého. V samém centru stavby, ve vrcholu kupole, se nachází jazyk jako symbol Jana, mučedníka zpovědního tajemství. Objevuje se i ve tvaru lomených oken, která mají připomínat meč zasazený v pochvě, jako zůstal i jazyk Jana Nepomuckého skryt v ústech během mučení. Součástí díla Santiniho je promyšlená režie světla, která vylehčuje hmotu a dává jí iluzi pohybu. Exteriér a interiér stavby jsou ve vzájemném kontrastu. Chrám architekt vystavěl v letech 1719–1722 a dnes je zařazen mezi památky UNESCO.
Vysílání: 12.11., 12.30 hod., ČT2

Mizející místa domova: Kouřim, trojité město
S Václavem Cílkem kolem starobylého města umístěného v astronomickém středu Evropy (2010). Režie A. Lederer. Jak se ztrácejí kořeny starobylých míst a jak se na nás zase napojují? V lokalitě, kde se zastavil čas poté, co do ní protnul své průsečíky, se tentokrát zastavil také Václav Cílek. Uvítá nás v místech pohanských, dýchajících dávnými bohy, a pokládá otázku: v čem je zakleta "duše národa"? Kouřim, kdysi slavné město konkurující i Praze, zapadlo neprávem prachem zapomnění. Přestože vzniklo kolem roku 1250 a bylo kronikáři považováno za nejstarší v Království českém. Dodnes je jedinečné tím, že má prakticky souvislé hradby a středověké uspořádání. Podle archeologů je Stará Kouřim navíc jedním z největších slovanských hradišť v Čechách. Slované se tu usídlili už v 6. století a v 9. a 10. století přivedli své hradiště k takovému rozkvětu, že jeho význam byl srovnatelný s Prahou. Později se v této části Čech vyskytovalo zřejmě více staveb katedrálního typu než v pražské oblasti. Dnes už tuto pravdu může doložit pouze torzo mohutného sloupu v Klášterní Skalici, monumentalitou soupeřící minimálně s velkolepostí chrámu sv. Víta. I u něho se zastavíme, stejně jako u jednoho z mála archeologicky potvrzených posvátných míst, kultovního místa Libušinky a u Lechova kamene, odkud údajně dával kníže Lech kouřem ohně (odtud název města) znamení svému bratru Čechovi na horu Říp. Od středobodu starých českých pověstí lze doputovat k "astronomickému a geografickému středu Evropy": pouhých 300 metrů severovýchodně od Lechova kamene se totiž nachází průsečík 15. poledníku a 50. rovnoběžky, který lze ovšem snadno přehlédnout. A tak stejně jako se vytrácí pohled na minulost, nejsou zviditelněny současné atrakce. Až by se chtělo říci s Archimedem: "Dejte mi pevný bod a já pohnu vaší pamětí..."
Vysílání: 13.11., 19.25 hod., ČT2
Opakování: 17.11., ČT2

Tomáš Bím, malíř sváteční všednosti
Komorní portrét malíře, grafika a ilustrátora, Tomáše Bíma natočil režisér Ivan Kawaciuk, muž mnoha zájmů a především úspěšný lékař, emeritní přednosta urologické kliniky 2. LFUK a FN Motol, který nedávno zemřel ve věku 76 let. Uvádíme jako připomínku jeho filmové dokumentární tvorby (Premiéra). Dokument formou osobní výpovědi mapuje vývoj tvorby a životní příběh českého malíře magického realizmu, Tomáše Bíma, jehož dílo ovlivnila inspirace americkými precizionisty. Čisté barevné plochy, specifický laskavý humor, krajiny bez lidí a schopnost zachytit jedinečnost okamžiku jsou poznávacím znamením jeho obrazů. Tomáš Bím se ve vzpomínkách vrací k atmosféře a tvůrčímu kvasu dob minulých, kdy se zabýval užitou grafikou a kdy v litografické dílně v Říční tiskli své grafiky také Adolf Born, Ctirad Stehlík, Jiří Šalamoun, Kamil Lhoták a další vynikající umělci. Vyznává se z pokory vůči litografickému kameni a dává též nahlédnout do svého ateliéru i do umělecké galerie, ve které pořádá výtvarné i fotografické vernisáže pro své kolegy z řad tvůrců.
Vysílání: 09.11., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 12.11., ČT art

Na plovárně se Stanislavem Kolíbalem
Rozhovor Marka Ebena s významným českým sochařem, malířem a scénografem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Český sochař, malíř, scénograf, ilustrátor, pedagog Stanislav Kolíbal se narodil 11. prosince 1925 v Orlové. Vystudoval VŠUP v Praze a scénografii na pražské DAMU. Tam také od roku 1959 působil jako pedagog. V letech 1960–1970 byl členem a spoluzakladatelem umělecké skupiny UB 12. Začínal jako malíř, ilustrátor, typograf a scénograf. Mezi lety 1990–1993 byl profesorem na Akademii výtvarných umění v Praze, v ateliéru socha, instalace. Stanislav Kolíbal patří mezi významné představitele českého konceptuálního umění a geometrické abstrakce. Mezi jeho monumentální díla patří trojrozměrné objekty a prostorové kompozice ze sádry, kovu nebo dřeva, například – reliéfní zeď Československého velvyslanectví v Londýně a Pankrácké předmostí nuselského mostu. Jeho práce jsou umístěny ve světových muzeích a galeriích, včetně pařížského Louvru a Centre Pompidou, Metropolitního muzea a Brooklynského muzea v New Yorku, Mumoku ve Vídni, Muzeí v Bochumi, Grenoblu, Poitiers, Torontu, Budapešti nebo Lodži. V roce 2005 převzal od prezidenta Václava Klause státní vyznamenání Medaile Za zásluhy.
Vysílání: 11.11., 21.05 hod., ČT art
Opakování: 16.11., ČT2

5.11.2020 12:11:44 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 09 (2017) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Modrá krev Kinští

Modrá krev Kinští

Modrá krev: Kinští
Bůh, čest, vlast. Tak zní rodové heslo Kinských, v jejichž erbu jsou tři vlčí zuby. Doku ...celý článek


Jan Masaryk výročí

Jan Masaryk

Hledání ztraceného času: Vzpomínka na Jana Masaryka (1.)
Vzpomínka na výraznou osobnost, československého d ...celý článek


Modrá krev: Colloredové

Modrá krev: Colloredové

Modrá krev: Colloredové
Rod knížat a hrabat Colloredů se objevuje na historické scéně už před tisícovkou le ...celý článek


Svět očima Hanzelka a Zikmund

Hanzelka a Zikmund

Svět očima Hanzelky a Zikmunda (1/13) / Mládí
Před sedmdesáti lety vyjeli naši nejpopulárnější cestovatelé ...celý článek


Speed Sisters

Speed Sisters
Pětice charismatických mladých Palestinek tvoří první tým automobilových závodnic na Blízkém ...celý článek


Putování Davida Vávry

Putování Davida Vávry

Putování Davida Vávry ve vlastních stopách
Architekt, herec, průvodce "šumnými městy" a glosátor světa kole ...celý článek


Literární tipy 10. týden

Zlá krev

Hříchy pro pátera Knoxe (10/10) / Třetí vrchol trojúhelníku
Obětí vraždy se tentokrát stal pochybný spisova ...celý článek


Výtvarné tipy 10. týden

Benátky a umění

Benátky a umění (2/3)
Tajemství skvostů kolem Velkého kanálu. Triptych německých dokumentů
Palác Pisani ...celý článek


Sejdeme se v Denveru

Sejdeme se v Denveru

Soukromé století: Sejdeme se v Denveru
Osobní dějiny 20. století natočené rodinnou kamerou. Příběh dvou gen ...celý článek


Fotografie: Využití v tisku

Fotografie: Využití v tisku (10/12)
Capa, Lange, Evans i Koudelka. Francouzský cyklus dokumentů (Premiéra). ...celý článek


2 x Kino Art

Podivnější než rá

Yuma
Ze začátku jen kradli drobné zboží v německých obchodech... Polsko-český film (2012). Hrají: J. Giersz ...celý článek


Výtvarné tipy 11. týden

Karlštejn

Karlštejn – Císařská klenotnice
Miroslav Táborský představuje památky ČR nominované na zápis do Sezna ...celý článek


Literární tipy 11. týden

Jih proti Severu

Jih proti Severu (2/2)
Slavná filmová adaptace románu Margaret Mitchellové o osudech svéhlavé jižanské krás ...celý článek


České detektivky

Vražedný týden

Vražedný týden
Ladislav Pešek ve filmové komedii s kriminální zápletkou (1970). Hrají: J. Obermaierová, F. ...celý článek


Filmové tipy 11. týden

Hluboko

Asfaltová džungle
Když všichni jsou prohnilí, je pro ně zločin jediná naděje na změnu. Americký kriminální ...celý článek


Francouzský dokument Edward Hopper

8 x Edward Hopper

8 x Edward Hopper
Kolekce animovaných verzí slavných obrazů. Edward Hopper (1882–1967) si vybral jako ...celý článek


Viktor Preiss - 70 let

Viktor Preiss (Kanadská noc)

Milenci v roce jedna
Milostný příběh z doby, která přála ideálům, ale ne vzpomínkám. Český film (1973). Hra ...celý článek


Soukromé století: Mávnutí motýlích křídel

Mávnutí motýlích křídel

Soukromé století: Mávnutí motýlích křídel
Osobní dějiny 20. století natočené rodinnou kamerou. Pohled do ro ...celý článek


Na plovárně s Janem Prušinovským

Na plovárně s Janem Prušinovským
Rozhovor Marka Ebena s českým filmovým režisérem a scenáristou. Režie J. H ...celý článek


Neznámý Alain Delon

Alain Delon

Neznámý Alain Delon
Portrét herecké legendy. Francouzský dokument (Premiéra). Dokumentární portrét je určen ...celý článek


České filmy 10. týden

Smrt na černo

Pytlákova schovanka
...aneb Šlechetný milionář. Hana Vítová (†3. 3. 1987) ve slavné parodii na sladko ...celý článek


Velikáni filmu... Jean Gabin

Jean Gabin (Slunce rošťáků)

Slunce rošťáků
Jean Gabin jako úctyhodný restauratér se srdcem lupiče. Francouzsko-italský film (1967). Dál ...celý článek


Příběhy filmových legend

Magická hlubina

Luc Besson – nepochopený
Portrét kultovního filmového režiséra (Brutální Nikita, Magická hlubina, Leo ...celý článek


Miluj mě, jestli to dokážeš

Miluj mě, jestli to dokážeš

Miluj mě, jestli to dokážeš
Obtížná cesta trojice hrdinů za fyzickou láskou. Citlivý pohled na intimní živo ...celý článek


Životy slavných - Jasná hvězda

Jasná hvězda

Jasná hvězda
První láska hoří nejjasněji. Křehké milostné drama o vztahu básníka Johna Keatse s Fanny Brawn ...celý článek


Literární revue

Třistatřicettři
Osudové okamžiky dějin a umění kompromisu. Nejen o těchto dvou tématech budou moderátoři Ja ...celý článek


Dokument Gejzíry a elixíry

Gejzíry a elixíry

Gejzíry a elixíry
Prameny Mariánských Lázní léčí už několik staletí, ale městu se až v posledních letech vr ...celý článek


Terezín - Nepokořené hradby

Terezín

Terezín – Nepokořené hradby
Miroslav Táborský představuje památky ČR nominované na zápis do Seznamu s ...celý článek


Juraj Kukura - 70 let

Stíny horkého léta - M. Vančurová a J. Kukura

Trhák
Ztřeštěná hudební komedie scenáristů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka, kde zpívají a tančí i ti, o ...celý článek


Kino Art tipy 11. týden

Mimo zákon

Bohové
Nesl v sobě nebe i peklo a touhu naplnit smělé sny přes nepřízeň totalitního režimu. Polský film (20 ...celý článek


Filmové tipy 10. týden

Byzantium

Policajt nebo rošťák
"Časy jsou zlé, Kamile" aneb Jean-Paul Belmondo v jedné ze svých nejlepších rolí. Fran ...celý článek


České filmy tipy 11. týden

Adelheid - Petr Čepek

Adelheid
Petr Čepek a letošní jubilantka Emma Černá v příběhu z doby, která nepřála ani lásce, ani soucitu. ...celý článek


13. komnata Ivy Pekárkové

Iva Pekárková

13. komnata Ivy Pekárkové
Úspěšná spisovatelka odkrývá těžké trauma z dětství, které ji připravilo o pocit ...celý článek



Časopis 09 - sekce

DIVADLO

Divadlo žije 11

Soubor Tygr v tísni - Ticho, nahrává se!

Divadlo žije!
Detektivní komedie z hospody U Kata M. McDonagha a v režii Jana Friče. Rozhovor se Zuzanou Bu celý článek

další články...

HUDBA

Dokument o Amy Winehouse

Amy Winehouse

Je nám ctí... AMY
Toužila po opravdové lásce a hudební slávě. Geniální popová hvězda Amy Winehouse toho dru celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Ostravské dny připravují premiéru opery Miroslava Srnky

Miroslav Srnka (Foto: Vojtěch Havlík)

Světové i české premiéry soudobé klasické hudby, díla mladé skladatelské generace i návraty k začátkům avantga celý článek

další články...