zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 33. týden

Karel Hvížďala

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

GEN – Galerie elity národa: Karel Hvížďala
Český novinář, dramatik a spisovatel, který nedávno oslavil významné životní jubileum (2016). Režie P. Zelenka. Už od dětských let vnímal Karel Hvížďala, že se děje něco nenormálního, když se za války tajně poslouchalo vysílání BBC a po ní znovu tajně Rádio Svobodná Evropa. Jako červená nit se vine jeho nelehkým osudem vytrvalá snaha o existenci veřejného prostoru, ve kterém se může svobodně utvářet veřejné mínění. Je boj o tuto zásadní podmínku demokracie již ztracený? I o tom uvažuje se svým dlouholetým přítelem filozofem Václavem Bělohradským při alpské návštěvě místa jejich exilových dialogů v pozoruhodném portrétu režiséra Petra Zelenky. Pořad uvádíme k nedávným 80. narozeninám Karla Hvížďaly.
Vysílání: 22.8., 11.50 hod., ČT2

Povídky malostranské (3/3)
Ladislav Pešek a Josef Kemr v povídkách Jana Nerudy Přivedla žebráka na mizinu a Hastrman (1984). Dále hrají: J. Štěpničková, J. Faltýnek, D. Neblechová, F. Němec, T. Pokorná, P. Haničinec, J. Březinová, J. Somr, M. Šimáček, O. Kaiser a další. Scénář J. Dudková. Kamera J. Šajmovič. Režie P. Háša. Uvádíme v roce 130. výročí od úmrtí českého básníka, prozaika, novináře a uměleckého kritika Jana Nerudy. Z šesti povídek, které v roce 1984 natočil režisér Pavel Háša s vynikajícími českými herci, je dnes na programu dvojice těch nejznámějších. První povídka má název Přivedla žebráka na mizinu. Pan Vojtíšek (L. Pešek) byl oblíbený a všude vítaný malostranský žebrák. Ale jen do chvíle, než mu úlisná žebračka "Miliónová" (J. Štěpničková) nabídla soužití. Vojtíšek se rezolutně brání a žebračka se mu mstí pomluvou. Příliš pozdě malostranští obyvatelé zjistí, jakou sílu ta pomluva má. Hrdinou druhé povídky Hastrman je pan Rybář (J. Kemr), bývalý vrchnostenský úředník, který žije u svých vzdálených příbuzných a jejich dvěma dcerkám nahrazuje dědečka. Smyslem jeho života je sbírka českých polodrahokamů, o níž věří, že má obrovskou cenu. Jednou je jeho víra v nezištnost příbuzných narušena a Rybář si jde ověřit cenu sbírky. Její cena je však mizivá. Když se zklamán a otřesen vrátí domů, vysvětlí mu příbuzní, že pro rodinu má cenu jeho ušlechtilá osobnost a ne polodrahokamy, jejichž cenu dávno znají. Hrdinové obou povídek se stali vděčnou příležitostí pro mistrovské herectví tří velkých umělců: Ladislava Peška, Jiřiny Štěpničkové a Josefa Kemra. Televizní zpracování dvou Povídek malostranských uvádíme v roce, kdy si připomínáme 130 let od úmrtí jednoho z největších českých básníků a prozaiků Jana Nerudy.
Vysílání: 16.8., 16.10 hod., ČT3

Arabesky
Václav Postránecký a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy o jednom vánočním usmíření (1987). Dále hrají: Z. Hadrbolcová, S. Vrbická, J. Jirásková, V. Jelínková, J. Jurištová, M. Novotná, H. Friedrichová, B. Rösner, I. Svobodová, M. Eben, S. Beneš a další. Scénář J. Dudková. Kamera J. Šajmovič. Režie P. Háša. Uvádíme v roce 130. výročí od úmrtí českého básníka, prozaika, novináře a uměleckého kritika Jana Nerudy. V roce, kdy si připomínáme 130 let od úmrtí českého básníka, prozaika, novináře, dramatika a kritika – Jana Nerudy, se na televizní obrazovku vrací televizní zpracování dvou Nerudových povídek (Starý mládenec a Páně Kobercova ženitba) ze sbírky Arabesky, v níž vynikají především dva hlavní protagonisté, zarputilí staří mládenci rozdílných typů: akurátní pan Koberec Václava Postráneckého a frivolní Týnský Viktora Preisse. Těm pak neméně zdařile sekunduje řada dalších skvělých herců v půvabných rolích nerudovských figur a figurek. Dva dávní přátelé – pan Koberec a pan Týnský se pár týdnů před Vánocemi pohádají. Ačkoliv léta trávili Štědrý večer ve stejném malostranském hostinci, tentokrát se po roztržce rozhodnou, že spolu nebudou. Švihák Týnský, kolem něhož se vždy točilo plno žen, právě usiluje o bohatou nevěstu Julii. Nepraktický samotář pan Koberec si vyhlídne mladičkou Bětušku a chce dokázat Týnskému i světu, že se také ožení. Bohužel ale ani jeden z pánů u dam neuspěje, a tak nakonec končí na Štědrý večer sice o spoustu peněz lehčí, ale přece jen zase spolu, ve staromládeneckém hostinci.
Vysílání: 17.8., 16.00 hod., ČT3
Opakování: 23.8., ČT3

Maďarská čítanka (15/16)
Tímea Pénzes – portrét maďarské básnířky, prozaičky, překladatelky a novinářky, autorky básnické sbírky Svlékání aneb Přiznání a románu Nějaký muž – Ten muž, který vyšel o dva roky později. Režie T. Reichová (Premiéra). Tímea Pénzes. Básnířka, prozaička, překladatelka, novinářka, narozena 1976. Na univerzitě ELTE v Budapešti vystudovala maďarštinu a němčinu. Překládá z češtiny, slovenštiny a němčiny. Prvotinu, básnickou sbírku Svlékání aneb Přiznání vydala v roce 1998, první román, Nějaký muž – Ten muž, o dva roky později. Čtrnáct let (2003–2017) psala cestovní deníky. Poslední její kniha se jmenuje Dvojmatka-básně (2020). Při četbě jejích lyrických básní a říkankových rytmických textů bytostně cítíme znovunalezenou chuť svobody.“
Vysílání: 17.8., 00.00 hod., ČT art
Opakování: 18.8., ČT art

Maďarská čítanka (16/16)
Gábor Zoltán – portrét maďarského režiséra, redaktora a spisovatele, autora úspěšného románu Orgie a jeho pokračování, románu Soused. Režie K. Polívková (Premiéra). Gábor Zoltán. Režisér, redaktor, spisovatel, narozen 1960. Vystudoval divadelní režii. Spolupracoval především s alternativními divadly, později se stal stálým spolupracovníkem Maďarského rozhlasu. V roce 1997 mu vyšla první sbírka básní: Kniha zákazníků. Po roce 2010 se konečně odhodlal zpracovat děsivý příběh, který se v posledním roce světové války odehrál v budapešťské čtvrti Városmajor, kde autor žije. Strana Šípových křížů tu organizovala bestiální vraždění Židů. Výsledkem několikaleté práce je úspěšný román Orgie (2016) a o dva roky později jeho pokračování, román Soused.
Vysílání: 17.8., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 18.8., ČT art

Toulky s Ladislavem Smoljakem
Za osudy vyhlášeného milence a dobrodruha Giacoma Casanovy (2008). Režie A. Vomáčka. Dnešní putování L. Smoljaka nás zavede do severočeského Duchcova, kde budeme pátrat po osudech známého milovníka Giacoma Casanovy. Přestože se jeho jméno stalo symbolem pro mužské svůdníky, jeho svůdnická kariéra nezačínala nijak oslnivě. Narodil se v Benátkách a jako devítiletý byl odvezen do soukromé školy, na které v Padově abbé Gozzi poskytoval vzdělání dětem, které měly studovat dál na místní vysoké škole. V Padově si dělali legraci z jeho nesmělosti a strachu z žen. Velmi brzy si ale původní zdrženlivost vynahradil. V šestnácti letech měl najednou hned dvě milenky, sestry Nanette a Marton Savorgnanovy, pocházející ze starobylé, ale zcela zchudlé rodiny. Jeho sebevědomí vyrostlo a během svého života prožil v celé Evropě bezpočet neuvěřitelných milostných dobrodružství, která měla za následek, že se stal nežádoucím mužem. Nás ale bude zajímat především závěr jeho života, spojený právě s jeho pobytem na zámku Duchcov, kde získal funkci knihovníka a kde byl i pochován.
Vysílání: 19.8., 00.55 hod., ČT art
Opakování: 24.8., ČT art

9.8.2021 18:08:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek



Časopis 20 - sekce

OPERA/ TANEC

Pavel Černoch se představí v Hamburku

Pavel Černoch v Hamburku

V neděli 12. května se tenorista Pavel Černoch poprvé představí v opeře Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcen celý článek

další články...