zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mezi krajinou

Mezi krajinou

autor: Z webu   

Výstava Mezi krajinou - Jacob Kirkegaard (Dánsko, Německo) a John Grzinich (Estonsko, USA) se koná od 17. – 28. února 2007 v Komunikačním prostoru Školská 28. Instalace dvou umělců, inspirujících se synestézií, konvergencí zvuku a obrazu, prolínání krajiny a post/industriální civilizace.
Jacob Kirkegaard: AION (2006) - Audiovideo instalace dokumentuje a interpretuje po 20ti letech od katastrofy v roce 1986 prostory opuštěných budov „zakázané zóny“ okolí atomové elektrárny v Černobylu v Ukrajině.
John Grzinich: Location Sound Films (2006) - 3 kanálová instalace Johna Grziniche zachycuje záznamy pohybu, pozorování a reflexe přírodních dějů.

Jacob Kirkegaard
se narodil v Dánsku v roce 1975, žije v Německu a Dánsku, jeho instalace a performance jsou v posledních letech součástí výstav a festivalů v řadě zemí. Kirkegaardova práce zahrnuje performance, hudbu pro film, zvukové site specific instalace a hudební kompozice.Zabývá se hledáním, záznamem, percepcí a fenomenologií těžce slyšitelných částí spektra zvuku, zesilováním jemných zvukových membrán a interferencí, provázejících různé typy krajin a skrytých prostor v architektuře. K záznamu používá akcelerometry (měřiče vibrací), hydrofony (přístroje pro příjem zvuků přenášených vodou) a další vlastnoručně vyrobené přijímače zvuku na elektromagnetické bázi. Absolvoval Akademii mediálních umění v Kolíně na Rýnem, přednášel o prostorových aspektech archeologie zvuku například na Academy of Architecture v Kodani. Mezi jeho realizace patří CD ‘Soaked’, kde spolupracoval s Philipem Jeckem (Touch, 2002), ‘01.02’ (Bottrop-boy) a ‘Eldfjall’ (Touch, 2005). Kirkegaard vystavoval například v Museum of Contemporary Art v Dánsku, KIASMA Art Museum ve Finsku, v Kölnischer Kunstverein, Gallerii Rachel Haferkamp, na Transmediale v Berlíně. Jeho zvuková skladba a text jsou publikovány v posledním čísle časopisu Leonardo Music Journal (LMJ16): ‘Noises Off - Sound Beyond Music’. Spolupracuje průběžně s řadou význačných zvukových umělců a skladatelů. Instalace AION je jeho první projekt v České republice. Podpořily: Česko-německý fond budoucnosti, Danish Arts Council, Filmová a televizní fakulta AMU.

John Grzinich
Hudebník, skladatel, zvukový umělec a videoumělec. Narozen v USA 1970, žije na vesnici Mooste v Estonsku. Od 90 let cestuje jako hudebník, v poslední době pracuje s digitální fotografií.Vydává CD, a DVD, organizuje dílny, sociální projekty hlavně v Estonsku, jako host také v Evropě, USA a v Japonsku. Je zastupován vydavatelstvím Staalplaat, Erewhon, Intransitive, Elevator Bath, Orogenetics, Pale Disc. Grzinichova poetika a estetika vychází ze inspiračních zdrojů mikrotonální hudby a psychoakustiky. Snímá, dekomponuje a kombinuje sonické, morfologické a chromatické aspekty přírodních procesů a hledá jejich vzájemnou provázanost a nové významy. Společně s Jakobem Kirkegaardem povede dílnu o specifických modelech výzkumu, dokumentace a interpretace krajiny prostřednictvím audio a video technologií. (Sobota 17. února, Filmová a televizní fakulta. AMU, od 10.00 hod).

26.2.2007 01:02:58 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 27 (2007) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

HZA ARBEIT komiksy a plakáty Honzy Bažanta

HZA ARBEIT komiksy a plakáty Honzy Bažanta

V kavárně Lucerna se od roku 2005 každý měsíc konají výstavy s názvem „Umění na papíře“ – ve ...celý článek



Časopis 27 - sekce

DIVADLO

Michal Pavlata: Jsem plebejec v tom dobrém slova smyslu.

Herec Michal Pavlata

Otec Welsh v Osiřelém západu, vyšetřovatel Tupolski v Panu Polštářovi či Teach v Americkém bizonovi, svérázné, celý článek

další články...

HUDBA

Putovní kulturní festival ČESKÉ HRADY.CZ

Zpěvačka Aneta Langerová

Putovní kulturní festival ČESKÉ HRADY.CZ, který loni navštívilo na šestnáct tisíc lidí, proběhne letos už potř celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Sen noci svatojánské

Kaori Morito (Titania) a Armen Hakobyan (Zettel)

Je to pohádka či pravda? – ptá se revírník v Lišce Bystroušce. Stejnou otázku bychom si mohli položit, k celý článek

další články...