zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 4. týden

Brian Johnson

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Brian Johnson: Rock na cestě II (5/6)
Projížďka zpěváka AC/DC s Joem Walshem limuzínou po Los Angeles slibuje zajímavé zážitky a mnoho veselých historek. Britský dokumentární cyklus. Brian Johnson míří do Los Angeles, aby se potkal se svým starým přítelem Joe Walshem. Dvojice si pro svou cestu městem vezme limuzínu a vyrazí na místa, kde se psala historie rockové hudby. A právě ta místa připomenou muzikantům historky, které vyloudí úsměv na tváři nejen hlavních protagonistů. Na přetřes přijde kariéra amerického kytaristy a zpěváka, během které prošel kapelami jako James Gang nebo slavnými Eagles, ale také například prezidentská kampaň, do které Walsh vstupoval se sloganem „Benzín zdarma pro všechny“. Rozhodně zajímavým tématem bude i životní změna, kterou Joe Walsh nazývá prozřením.
Vysílání: 25.1., 23.30 hod., ČT art
Opakování: 26.1., ČT art

Brian Johnson: Rock na cestě II (6/6)
Zpěvák s přezdívkou „Hlas“ Paul Rodgers je dalším muzikantem, za kterým vyrazil frontman AC/DC, aby ho vyzpovídal. Britský dokumentární cyklus. Na americké turné zpěváka Paula Rodgerse se vydal Brian Johnson, aby svého kolegu podrobně vyzpovídal. A témat bylo opravdu hodně. Vždyť Rodgers má za sebou úžasnou kariéru. Kapely Free nebo Bad Company, ve kterých působil, byly velmi populární. Ale také spolupráce s Jimmy Pagem z Led Zeppelin, s Kenney Jonesem z The Who nebo se slavnými Queen byly velmi úspěšné. Mezi jeho poslední počiny se zařadil projekt Free Spirit, kdy oprášil hudbu své dávné kapely a opět ji přibližuje fanouškům. Setkání dvou rockových veličin může vždy nabídnout zajímavé momenty. Třeba když se Brian Johnson a Paul Rodgers potkají na podiu na zkoušce před večerním koncertem.
Vysílání: 25.1., 00.15 hod., ČT artOpakování: 26.1., ČT art

Na plovárně s Janem Jiráskem
Rozhovor Marka Ebena s uznávaným skladatelem a pedagogem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Mezinárodně uznávaný hudební skladatel Jan Jirásek (*1955) absolvoval brněnskou JAMU, studoval skladbu, elektro-akustickou počítačovou a elektronickou hudbu a hudební teorii. Působil jako hudební redaktor a producent v Českém rozhlasu. Za hudbu k filmům Nejasná zpráva o konci světa a Kytice získal České lvy, je autorem oper R.U.R. Broučci, Pinocchio, O chlapci, který se nechtěl stát číslem, Král Lávra; k CD s chorálovou hudbou When the Soul Speaks – Když duše promlouvá, které vyšlo ve Spojených státech měl, stejně jako k dalším, skvělé recenze; je autorem mnoha sborových, komorních a symfonických skladeb. Věnuje se i pedagogické činnosti, vyučoval a vyučuje kompozici na prestižních univerzitách v USA i v Evropě (Hartt School of Music, Hartford, Colorado College, Florida International University, University at Lehigh, University of Colorado at Boulder, vše v USA, Universität für Musik und Darstellende Kunst, Vídeň, Rakousko, ISAM, Ochsenhausen, Německo, Noosa ISAM, Australia ad.).
Vysílání: 26.1., 21.05 hod., ČT art
Opakování: 30.1., ČT2

Bigbít (18/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Normalizace – rekvalifikace – tažení komunistického režimu proti bigbítu. V. Mišík, J. Hutka, R. Hladík, M. Hlavsa, V. Merta, V. Třešňák a mnoho dalších vzpomíná (1998). Režie V. Křístek. Flamengo ve své vrcholné formě spadlo do rozvíjející se normalizace a skončilo činnost. V polovině 70. let se tlak na bigbít zvýšil, hudebníci, zprostředkovávaní státními agenturami jako byly PKS nebo Pragokoncert, museli podstupovat tzv. rekvalifikace, zkoušky z odbornosti i politiky, což znamenalo restrikce. Těm šťastnějším bylo povoleno vystupování, někteří sítem neprošli, nebylo v zájmu vládnoucí strany, aby nadále veřejně vystupovali – jako např. skupina Plastic People of the Universe. O těžkých časech bigbítu v době počínající normalizace vyprávějí muzikanti I. Khunt, K. Jahn, V. Mišík, V. Kulhánek, E. Šedivý, L. Andršt, R. Hladík, Z. Kluka, P. Váně, P. Janda, M. Knížák, M. Hlavsa, J. Tichota, V. Merta, J. Hutka, V. Třešňák a mnoho dalších.
Vysílání: 26.1., 22.05 hod., ČT art

Nikol Bóková Trio: Inner Place
Koncertní provedení alba talentovaných mladých muzikantů propojujících klasickou hudbu, jazz i pop (Premiéra). Koncert nabízí originální fúzi klasické hudby, jazzu a sofistikované pop music v podání tria Nikol Bókové. Mladá umělkyně je vzděláním a zaměřením především klasická klavíristka, která ovšem dle vlastních slov propadla zvuku tradičního jazzového tria. Deska Inner Place i samotný koncert je důkazem toho, jak přesvědčivá může být pečlivě prokomponovaná a excelentně interpretovaná hudba v podání mladé jazzové kapely. Zážitek navíc umocňuje vizuálně atraktivní prostředí pavilonu Morava na brněnském výstavišti, ve kterém byl koncert v roce v prosinci 2020 natočen.
Vysílání: 26.1., 23.05 hod., ČT art

Ikony Kamila Střihavky (4/10)
Roman Holý hostem v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek (Premiéra). Cyklus představí osobnosti všech žánrů, od popu, funky, rocku, rock and rollu až po blues či heavy metal. V každém díle rocker Kamil Střihavka představí jednu hudební osobnost, se kterou ho pojí přátelství a společné hudební zážitky. Současná doba, která změnila celý svět a zejména kulturní scénu, přinesla čas na bilancování a také otázky a co bude dál. Pořad Hudební ikony Kamila Střihavky nás v úvodní pasáži v sestřihu archivních materiálů seznámí s milníky hudební osobnosti a následně nabídne divákům pohled do zákulisí jejich života. Diváci dostanou možnost navštívit hudební ikony v jejich domácím prostředí, prohlédnout si pracovny, sbírky hudebních nástrojů nebo domácí studia, kde muzikanti tvoří a nahrávají. Díky přátelství s Kamilem Střihavkou dojde často k velice intimní zpovědi a dialogu, který může i skalní fanoušky překvapit. Samozřejmě nebude chybět ani kvalitní hudba a v pořadu vezmeme hudební fanoušky také na koncerty a festivaly, ukážeme zákulisí a atmosféru příprav a zvukových zkoušek před koncerty.
Vysílání: 28.1., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 29.1., ČT art

Slavná alba: Cream – Disraeli Gears
Příběh přelomového alba uznávané britské kapely propojující britský rock s americkým blues. Britský hudební dokument (Premiéra). Jen něco málo přes dva roky tvořila trojice Ginger Baker, Jack Bruce a Eric Clapton legendární kapelu Cream. Ta za tu dobu stihla nahrát čtyři alba. Hlavně to z roku 1967 Disraeli Gears dosáhlo obrovského celosvětového úspěchu a zajistilo skupině místo v Rokenrolové síni slávy. Album Disraeli Gears je již dlouho považováno za klasiku, na které dokázali hudebníci propojit psychedelický britský rock s americkým blues. Rozhovory, hudební ukázky, akustická vystoupení i archivní záběry vypráví příběh vzniku a nahrávání tohoto alba. Dokument odhalí, jak kapela za pomocí blízkých spolupracovníků – textaře Petea Browna, výtvarníka a textaře Martina Sharpa nebo producenta Felixe Pappalardiho – vytvořila oceňované album. Jako další střípek k ucelenému obrazu jistě poslouží i výpovědi dalších význačných hudebníků, jakými jsou John Mayall nebo Manfred Mann.
Vysílání: 28.1., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 01.2., ČT art

Legendy folku a country 4/13
Výlety k jiným žánrům, inspirace lidovou písní. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností F&C hudby v Československu v dokumentárním televizním cyklu (2000). Scénář a režie J. Vondrák. Televizní cyklus o legendách folku a country představuje tvorbu, repertoár a účinkování Spirituál kvintetu, Traxlerovy skupiny Skiffle Kontra, dále uskupení Bukanýři, Minnesengři, Točkolotoč, Kantoři, Javory, Fleret s Jarmilou Šulákovou, Štěpána Raka, ale též Jaroslava Hutky, Vladimíra Merty, Pepy Streichla, Jarka Nohavicy, Petra Ulrycha a mnohých dalších. Pojítkem všech zúčastněných je lidová píseň česká, moravská i evropská. Ostravský, jihočeský, romský, valašský folklór. Skupina Spirituál kvintet, která pořad uvozuje, byla založena na podzim roku 1960 čtyřmi členy Vysokoškolského uměleckého souboru. Bylo to mužské kvarteto, vedle iniciátora Ivo Macha (bas) byli u jeho zrodu Miroslav Keller (tenor), Miloslav Kastelovič (baryton) z Dolného Kubína a Jiří Tichota, kapelník. Původní název byl „Spirituál kvartet“. První koncert se konal v roce 1962 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech. Skupina měla pravidelné pořady v Divadle Na zábradlí. Během čtyřleté existence se Spirituál kvintet zúčastnil na přehlídkách folkové a country hudby (Porta), usadil se na nové scéně divadélka Atelier ve Spálené ulici v Praze (sídlo dnešního Divadla „Y“) a natočil své první desky. Významnou etapu skupiny tvořila spolupráce s Karlem Zichem až do jeho odchodu v roce 1974. Spirituál začal po odmlce vystupovat s trampskou skupinou Toronto, později přejmenovanou na Brontosaury s bratry Janem a Františkem Nedvědovými a Zdenkou Toskovou (později Tichotovou).
Vysílání: 30.1., 22.25 hod., ČT art

17.1.2022 10:01:23 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek


Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek


Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s celý článek

další články...