zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 28. týden

Andělské oči

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

V zámku a podzámčí
Jana Brejchová a Martin Růžek v televizním filmu o lidském porozumění a lásce. Podle povídky Boženy Němcové (1981). Dále hrají: P. Haničinec, J. Satoranský, V. Freimanová, L. Havelková, M. Mikuláš, S. Budínová, O. Sklenčka, L. Pešek, J. Hlaváčová, L. Mrkvička, L. Geprtová, D. Kolářová, B. Bezouška, J. Pleskot a další. Scénář O. Zelenka. Kamera A. Barla. Režie L. Ráža. Novela velké české spisovatelky Boženy Němcové se před lety stala předlohou k barvitému filmovému vyprávění, k příběhu jedné nešťastné, bezdětné kněžny, jejího milujícího muže i strašlivou nemocí ohrožených chudých vesničanů, kterým nakonec pomoc shora přišla. Víra v dobrého člověka totiž pro autorku i televizní tvůrce patří k hlavním motivům prostupujícím toto dílo. K působivosti dobové fresky přispěla režie Ludvíka Ráži a neméně Jana Brejchová a Martin Růžek v hlavních rolích, ale i řada dalších herců – Petr Haničinec v postavě pokrokového doktora Kiliána, Slávka Budínová ztělesňující proradnou komornou, Daniela Kolářová jako chudá matka Karásková nebo Jana Hlaváčová a Ladislav Mrkvička coby dobrosrdečný manželský pár krejčího a jeho ženy.
Vysílání: 06.7., 14.05 hod., ČT1

Andělské oči
Josef Abrhám, Pavel Kříž, Viktor Preiss a Pavel Zedníček ve filmové komedii o nevinných podvodnících, podvodných láskách a láskyplných nadějích podle povídek Bohumila Hrabala (1994). Dále hrají: Z. Adamovská, M. Hrubešová, M. Kopecký, J. Lábus, M. Labuda, G. Wilhelmová a další. Scénář V. Nývlt. Kamera J. Vaniš. Režie D. Klein. Filmové zpracování novely Bohumila Hrabala o skupině sympatických podvodníčků a jedněch krásných nevinných očích. Bizarní příběh se odehrává v létě 1947, kdy narůstala hrozba likvidace drobných živností. Této dobové atmosféry využije parta falešných pojišťováků a začne ustrašeným řezníkům, holičům, drogistům či ševcům nabízet ve své "Opoře ve stáří" jakousi pomyslnou ochranu před neodvratitelnou společenskou katastrofou. A přestože se parádně a s patřičnou nadřazeností baví na účet důvěřivé slepoty svých klientů, nakonec sami nedopadnou nejlépe...
Režisér Dušan Klein obsadil do rolí drobných živnostníků i falešných pojišťováků a dalších postav z léta roku 1947 Josefa Abrháma, Pavla Zedníčka, Viktora Preisse, Pavla Kříže, Zlatu Adamovskou, Markétu Hrubešovou a další známé herce.
Vysílání: 06.7., 22.50 hod., ČT1

Tři mušketýři (1/2)
Jeden za všechny – všichni za jednoho! Gérard Barray v nejoblíbenější adaptaci Dumasova románu. Francouzsko-italský film (1961). Dále hrají: M. Demongeotová, D. Sorano, P. Pradierová, G. Descrieres, J. Toja, J. Carmet, G. Delorme, G. Tréjan a další. Režie Bernard Borderie. Jedna z nejoblíbenějších filmových adaptací Dumasových Tří mušketýrů je bezesporu ta, která byla natočena před více než padesáti lety. Režisér Bernard Borderie obsadil do role d´Artagnana Gérarda Barraye, který vždy vrchovatě naplňoval představy o romantickém hrdinovi. Snad všichni diváci vědí, co bude následovat, když mladý gaskoňský šlechtic, který opustil svůj rodný kraj, aby se v Paříži stal mušketýrem, vjede na svém omšelém koni do Meungu a střetne se poprvé s neznámým šlechticem s černou páskou přes oko, který bude tolikrát usilovat o jeho život. A všichni se těší, když si d´Artagnan v jednom odpoledni domluví souboj postupně s Athosem, Porthosem a Aramisem, protože pak uslyší větu, která mnohým zněla v uších celé dětství: "Jeden za všechny, všichni za jednoho!" Více než dvě stě let uplynulo od chvíle, kdy se narodil Alexander Dumas starší, jeden z nejčtenějších a nejčastěji překládaných francouzských spisovatelů. Dostalo se mu nejvyššího uznání. Jeho pozůstatky byly uloženy po boku nejvýznamnějších osobností v pařížském Pantheonu. Není se co divit, že převezení Dumasových ostatků doprovázeli právě jeho nerozluční čtyři mušketýři.
Vysílání: 11.7., 20.00 hod., ČT2

Vojna a mír (2/4)
Nové zpracování světoznámého románu Lva Nikolajeviče Tolstého. Britský seriál (2015). Hrají: P. Dano, L. Jamesová, J. Norton, J. Broadbent, G. Scacchiová, S. Rea, B. Cox, G. Andersonová, J. Lowden, A. Loftusová a další. Režie Tom Harper. Andrej Bolkonskij v bitvě u Slavkova prokázal po boku generála Kutuzova své vojenské schopnosti, byl však vážně raněn a od té doby se k němu štěstí obrací zády. Poznal rub vojenské slávy a na rodinné panství se vrací ve chvíli, kdy jeho mladá žena Líza umírá při porodu. I jeho přítel Pierre Bezuchov si prožil své. Poté, co zdědil po svém otci velký majetek i šlechtický titul, se oženil doslova s krasavicí. Brzy ale poznává, že se provdala pouze za jeho majetek a postavení. Vypadá to, že oběma přátelům se život hroutí. Osud má však vždy ještě něco v rukávu. Přichází nové jaro a s ním i nová setkání.
Vysílání: 11.7., 00.05 hod., ČT2

Pýcha a předsudek
Láska a nenávist k sobě mohou mít nečekaně blízko. Filmová adaptace slavného románu Jane Austenové s Keirou Knightleyovou v hlavní roli, nominovaná na čtyři Oscary (2005). Dále hrají: M. Macfayden, B. Blethynová, D. Sutherland, T. Hollander, R. Pikeová, J. Denchová, K. Reillyová a další. Režie Joe Wright. Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah. Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav.
Vysílání: 07.7., 20.00 hod., ČT art

Rumunská čítanka (3/16)
Iulia Militaru je básnířka, vydavatelka. Hranice svého uměleckého vyjadřování posouvá digitálními kolážemi, instalacemi a videoinstalacemi. Režíruje D. Vlnová (Premiéra). Narozena v roce 1978. Ze studia medicíny zběhla na Filozofickou fakultu Bukurešťské univerzity, kde získala doktorát z literatury. Vede nakladatelskou Skupinu frACTalia zaměřenou na experimentální poezii a okrajové žánry. O poezii napsala teoretickou knihu Metaforické a metonymické: typologie poezie, její první sbírka básní se jmenuje Velká fajfkiáda. Ve své poslední básnické knize Zabavení bestie. Výzkum ex post dekonstruuje a znovu tvoří poezii.
Vysílání: 09.7., 00.00 hod., ČT art
Opakování: 10.7., ČT art

Rumunská čítanka (4/16)
Svetlana Cârstean je básnířka a publicistka. Její prvotina, sbírka Svěrákový květ, kterou vydala v devětatřiceti letech, vyvolala všeobecné nadšení. Režie P. Řehořík (Premiéra). Narozena v roce 1969. Ve své prvotině Svěrákový květ, připomněla dusivý svět komunistického školství, z jehož sevření jako podobenství systémem sešněrované lidské bytosti vyrůstá „svěráková květina“. O sedm let později následovala Gravitace, básnická kniha o stavu beztíže, ztrátě blízkých a bolesti coby nejlepší přítelkyni. Další sbírku Trado napsala spolu se švédskou básnířkou Athenou Farrokhzad, poezie v ní vede dialog s esejí o lásce, zradě a překladu.
Vysílání: 09.7., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 10.7., ČT art

2.7.2020 16:07:17 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek



Časopis 13 - sekce