zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumila Hrabala, od jehož narození letos uplyne 110 let (1998). Režie P. Vantuch. Moderátor Jaromír Hanzlík představuje tvorbu předního českého spisovatele Bohumila Hrabala (*28. 3. 1914 - † 3. 2. 1997). Hrabalovi bylo již téměř padesát, když mu vyšla první knížka povídek. Po jejím úspěchu vyprázdnil své léta zaplňované zásuvky a psal pilně až do konce života. Jeho dílo zaujalo řadu filmových tvůrců, především v šedesátých letech to byli autoři tzv. Československé nové vlny. První hrabalovský film se jmenoval Sběrné surovosti a podle povídky Baron prášil ji natočil Juraj Herz. Následovalo Fádní odpoledne Ivana Passera a Perličky na dně – pět povídek spojených do celovečerního programu natočených pěti režiséry. Předním hrabalovským režisérem se stal především Jiří Menzel, jenž za svůj celovečerní debut Ostře sledované vlaky získal Oscara a zfilmoval i další Hrabalova díla: Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek. V 70. a 80. letech mohl Hrabal publikovat jen sporadicky, jeho stěžejní díla vycházela v zahraničí a v samizdatech. Roku 1989 byl zfilmován Něžný barbar o životě svérázného umělce Vladimíra Boudníka a v roce 1994 vznikl příběh o podvodných pojišťovácích Andělské oči v titulní roli s "básníkem" Pavlem Křížem. Snímky, které vznikly podle Hrabalových předloh, si připomeneme formou ukázek.
Vysílání: 23.3., 09.05 hod., ČT1
Opakování: 26.3., ČT1

Emoce v umění: Touha (12/24)
Katalánský znalec umění, spisovatel a moderátor Ramón Gener zaměří svůj zrak ke hvězdám a představí vám ženské tělo jako předmět umělcovy vášně. Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil na přelomu let 2017–2018 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“ Když zahlédneme padající hvězdu, všichni si něco přejeme. Někdy si to dokonce i napíšeme, v domnění, že to zvýší šanci na splnění našeho přání. Všichni po něčem toužíme, protože jak prohlásil holandský filozof Spinoza: „Touha je podstatou člověka, a proto jí nelze zabránit". Ramón Gener vám přiblíží obrazy, které namaloval Francisco de Goya, Leonardo da Vinci, Johannes Vermeer, Fragonard a Boucher, představující ženskou krásu a milostnou touhu.
Vysílání: 18.3., 01.45 hod., ČT art
Opakování: 24.3., ČT art

Hans Christian Andersen: Pohádky pro svět
Generace dětí vyrostly na jeho příbězích. Jeho život však byl vším, jen ne pohádkou. Německý dokument. Již více než 150 let probouzí jeho tvorba fantazii všech čtenářů, dětských i dospělých. Obdaroval svět postavami, které uvíznou v paměti, a i přes své úspěchy a touhu poznat svět, zůstával outsiderem. Hans Christian Andersen se narodil v roce 1805 v dánském Odense na ostrově Fyn. Byl jediným dítětem svých rodičů, kteří se vzali až rok po jeho narození. Jeho otec se jako švec snažil uživit rodinu, ale moc se mu to nedařilo. Andersenovo dětství tedy provázelo strádání a velká chudoba, navíc byli oba rodiče psychicky labilní. Přesto v synovi podporovali lásku k literatuře a divadlu a ponechali prostor jeho tvůrčímu duchu, který obdivují čtenáři již po mnoho generací.
Vysílání: 20.3., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 22.3., ČT art

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga (2/4)
Z postav monumentálního románu, čítajícího v rukopise skoro čtrnáct set stran, se staly ikony. Kde a jak dlouho jej autor sepisoval? Dokument ARTE. Geniální dílo, monumentální freska Victora Huga, fascinující obraz lidskosti, ale také společnosti a politiky 19. století, jehož postavy se staly ikonami, vznikalo na mnoha místech. Sepsání skoro čtrnácti set stran Bídníků začalo v Paříži na Place des Vosges, tehdy Place Royale, pokračovalo v cizině a trvalo, s dlouhou přestávkou, sedmnáct let, od roku 1845 do roku 1862. Příběh rukopisu Bídníků je sám o sobě neuvěřitelnou epopejí, jejíž jednotlivé části se odehrály v Paříži, Bruselu, Londýně a na ostrově Guernsey. Dnes se nachází ve svatyni francouzské literatury: Francouzské národní knihovně.
Vysílání: 20.3., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 24.3., ČT art., 26.3., ČT art

18.3.2024 18:03:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...