zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Je nám ctí... Josef Suk

Josef Suk

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Josef Suk očima Jiřího Věrčáka
Jeden z nejvýznamnějších světových houslistů 20. století - pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka. Portrét uvádíme k jeho letošním nedožitým 85. narozeninám.
Světoznámý houslista Josef Suk (8. 8. 1929 - 7. 7. 2011) byl mimořádný ve všech ohledech. Jeho hra se vyznačovala nádherným, plným, sytým tónem, křišťálově čistou intonací a stylovou interpretací. Suk byl jeden z nejlepších světových interpretů Bacha, Mozarta a Beethovena. Jeho nahrávky Dvořákových houslových koncertů jsou nenapodobitelné. Letos by se Josef Suk dožil pětaosmdesáti let. Je pochován na Vyšehradském hřbitově v rodinné hrobce.
Vysílání: 09.8., 20.20 hod., ČT art Opakování: 13.8., ČT art.

Zpívající housle
U příležitosti nedožitých 85. narozenin legendárního houslisty Josefa Suka uvádíme v jeho podání slavné světové melodie (1985). Slovem provází Josef Kemr, hraje Orchestr V. Hybše, tančí H. Vláčilová, M. Černá, J. Kadlec a členové baletu ND v Praze. Kamera J. Lebeda. Režie P. Háša.
Josef Suk (8. srpna 1929 Praha – 7. července 2011 tamtéž) byl vynikající český houslový virtuos. Narodil se v rodině inženýra Josefa Suka, majitele cukrovaru a amatérského houslisty, a Marie Sukové, rozené Vlkové. Není bez zajímavosti, že byl vnukem skladatele Josefa Suka a pravnukem Antonína Dvořáka.
Od svých 20 let působil jako primárius Pražského kvarteta. Pronikavého úspěchu dosáhl po sólovém koncertu v Praze 6. listopadu 1954. Jeho první zahraniční cesty vedly do USA, kam jej pozval George Szell, aby hrál s Clevelandským orchestrem, vystupoval v Německé spolkové republice, Holandsku a Rumunsku, následovaly cesty do Francie a Belgie.
V roce 1960 mu byly státem zapůjčeny housle od Antonia Stradivariho „Duc de Camposelice“ z roku 1710, které věnoval československému státu krátce před svou smrtí Váša Příhoda. Hrál také na Stradivariho nástroj „Libon“ a housle „Princ Oranžský“, které postavil Giuseppe Guarneri del Gesu.
V roce 1961 byl jmenován sólistou České filharmonie a absolvoval s ní mnoho zahraničních turné a řadu recitálů v jejích komorních cyklech. Za své nahrávky obdržel řadu významných cen: Grand Prix du disque v Paříži za Debussyho a Janáčkových sonát, za Dvořákovo trio Dumky s Janem Panenkou a Milošem Sádlem, za komplet Mozartových houslových koncertů s Pražským komorním orchestrem.
Jeho hra se vyznačovala nádherným, plným, sytým tónem, křišťálově čistou intonací a stylovou interpretací. Suk je jeden z nejlepších světových interpretů Bacha, Mozarta a Beethovena. Jeho nahrávky Dvořákova koncertu jsou vzorové.
Vysílání: 09.8., 20.35 hod., ČT art.

3.8.2014 09:08:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Česká filharmonie Open air 2024

Česká filharmonie Open air

Česká filharmonie Open air 2024
Přímý přenos oblíbeného koncertu pod širým nebem z pražského Hradčanského n ...celý článek


Libuše Domanínská – 100 let

Libuše Domanínská

Jen ve zpěvu
Medailon světoznámé operní pěvkyně Libuše Domanínské, která svůj umělecký život spojila předev ...celý článek


Taneční příběhy Darii Klimentové

Taneční příběhy Darii Klimentové

Taneční příběhy Darii Klimentové (1/5) - Giselle
Významná česká primabalerína a taneční pedagožka Daria Kli ...celý článek


Káťa Kabanová pod taktovkou Jakuba Hrůši

Corinne Wintersová (Káťa Kabanová)

L. Janáček: Káťa Kabanová
U příležitosti 170. výročí narození moravského hudebního génia uvádíme tragickou ...celý článek



Časopis 26 - sekce

HUDBA

Omar Apollo - God Said No

Omar Apollo na přebalu alba God Said No

Americký zpěvák Omar Apolonio Velasco pochází z Indiany, ale jak jméno napovídá, má exotické kořeny. Hlásí se celý článek

další články...