zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Českolipský komorní cyklus v roce 2020

Barbara Maria Willi

autor: archiv   

zvětšit obrázek

ARBOR – spolek pro duchovní kulturu je hlavním hybatelem kulturního dění v oblasti klasické hudby na Českolipsku. Před třemi lety spolek rozšířil své kulturní aktivity zejména vedle pořádání MHF Lípa Musica o pořádání samostatného a na festivalu zcela nezávislého cyklu koncertů komorní hudby, čímž částečně navázal na zaniklou tradici Kruhu přátel hudby, který v České Lípě existoval v minulosti celou řadu let. Pro rok 2020 přikročil spolek ARBOR ke změně místa, v němž se budou koncerty Českolipského komorního cyklu konat, a to s cílem představit českolipskému publiku více neprávem opomíjenou významnou sakrální městskou památku – kostel Mistra Jana Husa Církve československé husitské, který navíc ukrývá zcela mimořádný a cenný varhanní nástroj významným v celonárodním měřítku.

Třetí ročník Českolipského komorního cyklu se dočká nejen změny místa, ale i posunu termínu. Uskuteční se od března do prosince s výjimkou letních a prvních podzimních měsíců (24. 3. – 8. 12. 2020) a nabídne opět šest koncertů zaměřených na prezentaci komorní hudby v podání předních tuzemských interpretů. K nejvýznamnějším z nich budou v roce 2020 patřit Barbara Maria Willi, Roman Hoza, Irena Chřibková či soubory Kapralova Quartet, Epoque Quartet, Královéhradecký dětský sbor Jitro či Musica Bohemica Jaroslava Krčka. Novinkou je i opuštění vlastivědných úvodů koncertů, které nahradí populárně muzikologické debaty s umělci, jichž se ujme Pavel Ryjáček, t. č. redaktor Českého rozhlasu, zkušený moderátor koncertů klasické hudby. Předprodej vstupenek a zvýhodněného abonmá na celý cyklus zahájen.
„Českolipský komorní cyklus si našel své nezastupitelné místo a doplnil kulturní nabídku města Česká Lípa v oblasti klasické hudby v rámci celého roku. Těšíme se tedy společně s Vámi na v pořadí již třetí ročník, který vědomě navazuje na více jak padesátiletou hudební tradici Kruhu přátel hudby v České Lípě. Rok 2020 přinese hned několik novinek. Tou první je změna koncertního prostoru. Novým vybraným prostorem se stane kostel Mistra Jana Husa v městském parku, který nabízí díky své skvostné akustice a větší kapacitě lepší podmínky pro vyznění samotných koncertů. Stalo se již zvykem, že každému koncertu předcházela přednáška o významné osobnosti, která se zapsala do historie České Lípy. V tomto trendu budeme pokračovat, jen témata samotných diskusí nasměrujeme více do hudebních souvislostí prezentovaného programu, představíme hlubší hudební i historický kontext a současně se formou debaty budete moci zapojit návštěvníci i vystupující interpreti. Tyto úvody bude v rámci celého cyklu moderovat populární a renomovaný Pavel Ryjáček, kterého zná zasvěcené publikum z historie moderování festivalu Lípa Musica či z rádiových vln stanice Vltava České rozhlasu. Přejeme si, aby Českolipský komorní cyklus zprostředkoval krásné chvíle z poslechu komorní hudby a přinesl Českolipanům radost ze společného setkávání,“ říká Martin Prokeš, předseda spolku ARBOR.

Kostel Mistra Jana Husa Církve v českolipském Městském parku byl postaven podle návrhu českolipského architekta Richarda Broscheho a do provozu byl uveden v roce 1929 jako německý evangelický kostel. V roce 1930 byl vybaven vynikajícím varhanním nástrojem drážďanské firmy Carl Eduard Jehmlich z roku 1858. Skříň nástroje je provedena v pseudogotickém slohu, nástroj má jeden manuál s rozsahem C-D3, pedál C-C1. Varhany mají jediný pedálový registr a atypickou menzuru. Jedná se o jeden z nejmenších nástrojů svého druhu, který je dodnes zachovaný v původní podobě, což z něj činí skutečný unikát nevyčíslitelné hodnoty, jenž je chloubou nejen českolipského regionu. Pro vynikající akustiku kostela a tyto vzácné varhany patří kostel k nejvýznamnějším koncertním sálům v České Lípě. A právě s respektem k tomuto unikátnímu místnímu nástroji byl koncipován i program pro příští ročník cyklu, který ve dvou projektech ukáže, jaké možnosti tento vzácný nástroj nabízí. Přední česká varhanice a pedagožka Irena Chřibková připravila sólový průřezový program napříč světem a staletími, který nejlépe odhalí kvality českolipského nástroje a představí díla skladatelů Guilmanta, Nonneta, Böhma, Bacha, Mozarta či Pololáníka.
Ceněný nástroj zazní i v případě sborového koncertu Královéhradeckého sboru Jitro. I v tomto případě prof. Jiří Skopal, sbormistr tohoto úspěšného dětského sboru, připravil vystoupení přímo „ušité na míru“ místnímu nástroji. V programu zazní díla Vivaldiho, Vodňanského, Galkuse, Platperse, Biebla, Brahmse, Řezníčka, Badingse, Ebena, Thomsona nebo Hurníka.

Akcent soudobé české hudby a hudby 20. století lze vysledovat i v projektu věnovaném připomenutí osobnosti české skladatelky Vítězslavy Kaprálové při příležitosti 80. výročí jejího úmrtí. Vítězslava Kaprálová (24. 1. 1915 – 16. 6. 1940) byla ve třicátých letech minulého století považována za jednu z největších skladatelských nadějí české hudby. Osud jí bohužel vyměřil velmi krátký život – dožila se pouhých pětadvaceti let. Přestože o kvalitě její tvorby nebylo nikdy pochyb (proslavila se po Evropě a už nedlouho po její smrti vyšlo několik zásadních publikací o jejím životě a díle) a přestože se její otec Václav Kaprál (1889–1947) až do konce svého života obětavě staral o to, aby její skladby neupadly v zapomnění, ozývala se její hudba z koncertních pódií v průběhu let stále méně a méně, až v posledních čtyřech desetiletích dvacátého století zmizela prakticky úplně. Proto i spolek ARBOR vnímá potřebu tuto významnou osobnost českolipskému publiku představit, a to formou komponovaného projektu kvarteta Kaprálová ve spolupráci s renomovanou herečkou Taťjanou Medveckou, v rámci nějž zazní Osmý smyčcový kvartet Kaprálové i ukázky z její korespondence – Dopisů domů, láskám a přátelům, a který bude poctou skladatelce a dirigentce, která mnoha jiným ženám otevřela dveře na koncertní pódia. Za svého krátkého života dobyla nejen Brno a Prahu, ale také Londýn a Paříž. Právě francouzská metropole jí dala poznat život v kruhu úžasných osobností, obklopených snad všemi múzami umění. Jí samotné bohyně Euterpé nadělila měrou vrchovatou a můžeme jen hořce litovat, že Kaprálové osud nedovolil nadělit více posluchačům. Do nitra této inspirativní ženy i dobové atmosféry v různých koutech Evropy proto dáme posluchačům nahlédnout nejen prostřednictvím hudby, ale také její bohaté korespondence. Koncert se uskuteční ve spolupráci s Kaprálová Society.

Mimoto Českolipský komorní cyklus ctí i významné svátky liturgického roku a svoji dramaturgii tedy obohacuje i o program věnovaný tématice postní doby a vánočních svátků. Pro postní dobu na objednávku pořádajícího spolku vytvořila nový projekt respektovaná osobnost světa staré hudby, prof. Barbara Maria Willi, která ke spolupráci přizvala violoncellistu Michala Raitmajera a výrazného barytonistu mladší generace, Romana Hozu. I tento projekt je připraven s cílem prezentovat možnosti místního unikátního varhanního nástroje. V rámci večera zazní skladby Bacha, Zelenky a Míči. Před vánočními svátky cyklus svému publiku nabídne setkání s populární Musicou Bohemicou a Jaroslavem Krčkem. V podání těchto umělců zazní Krčkova Vánoční mše a barokní evropské i české vánoční zpěvy.
Českolipský komorní cyklus bude před každým koncertním setkáním předcházet moderovaná přednáška a debata s vystupujícími umělci, kterou povede Pavel Ryjáček, známý především z vln Českého rozhlasu. Ten publiku představí hlubší hudební i historický kontext a souvislosti prezentovaného hudebního programu a současně formou debaty, do které se bude moci zapojit i publikum, představí vystupující interprety.
Stalo se již tradicí, že je v rámci koncertní řady zařazen populárněji laděný open-air večer v altánu v Městském parku, který je návštěvníkům z České Lípy a okolí přístupný zdarma. Pro letošní rok byl vybrán společný projekt úspěšného populárního Epoque Quartetu ve spolupráci s kytarovým duem Siempre Nuevo Matěje Frimla a Patricka Vacíka, kteří nabídnou klasické skladby i přesah do jazzu a tanga. Koncert bude navíc součástí vzpomínkového programu na pět tisíc obyvatel České Lípy, kteří byli 15. června 1945 odsunuti do Německa. V odpoledních hodinách se u bývalého pivovaru v České Lípě uskuteční navíc i pamětní setkání na tuto událost.

Předprodej vstupenek zahájen. Vstupenky na jednotlivé koncerty a zvýhodněné abonmá ne celý cyklus budou k dostání v prodejní kanceláři MHF Lípa Musica v Žižkově ulici č. 528/6 a také prostřednictvím webových stránek www.lipamusica.cz.

13.1.2020 11:01:28 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

SpringTEEN Pražského jara, akční den pro náctileté

Milan Peroutka

V neděli 19. května proběhne v areálu Anežského kláštera v Praze první rodinný den v historii Mezinárodního hu ...celý článek


Lípa Musica přichází s pestrým programem

Jiří Pavlica

Světová premiéra Beaty Hlavenkové, odvážný projekt soudobé hudby se sólistou Danielem Matejčou a dirigentkou A ...celý článek


Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Open House Brno otvírá město

Diversa Quartet

V sobotu 18. května od 9. hodiny se začnou návštěvníkům festivalu architektury a urbanismu Open House Brno 202 celý článek

další články...